Podľa šéfa slovenských policajtov o tom svedčí arzenál, ktorý u neho našli po tom, ako ho zneškodnili. Išlo o osem plných zásobníkov do samopalu, z ktorého strieľal na ľudí a ešte päť zásobníkov do krátkych guľových zbraní. "Tento arzenál nebol určený len pre streľbu v byte," tvrdí Spišiak.
Podľa neho sa nedá hovoriť o tom, že 48-ročný Ľubomír Harman sa na útok pripravoval, keďže mal zbrane v držbe už niekoľko rokov. Zistiť motív bude veľmi ťažké. "Toto je možno nereálna úloha, lebo motív sa zrodil v jeho hlave a v jeho hlave aj zostal," poznamenal Spišiak.
Informoval tiež o tom, že žiadna guľka vystrelená z policajnej zbrane nezasiahla civilistov. "Mohlo sa to pokojne stať pri tom pohybe, čo tam bol," konštatoval policajný prezident. Policajti použili zbrane tak, že jeden z nich vystrelil raz, druhý šesťkrát, tretí osem a poslednú ranu, ktorá ukončila drámu, vypálil príslušník špeciálnej jednotky. V boji proti samopalu však mali ťažkú pozíciu, boli sústavne pod paľbou, ale ich prácu považuje Spišiak za profesionálnu.
Potvrdil, že páchateľ nebol nikdy súdne stíhaný a nezaregistrovali od neho ani sťažnosti na susedov, ktorých napokon vyvraždil. Podľa informácií polície nebola táto rómska rodina extrémne problémová a patrila medzi slušnejšie. Niektorí z obetí, ktoré Spišiak nechcel konkretizovať, boli trestne stíhaní za výtržníctvo. "To ale teraz nehrá žiadnu rolu. Neboli to vážni zločinci, a keby aj boli, tak to nikoho neoprávňuje ich vyvraždiť," zdôraznil. Oproti iným zástupcom rómskej komunity sú ich zápisy v registri trestov zanedbateľné.
Keďže bol páchateľ už dva roky nezamestnaný, vynárajú sa otázky, z čoho žil a platil nájom. "Nemá to nič spoločné s kriminálnou aktivitou," povedal v tejto súvislosti policajný šéf s tým, že bližšie informácie nebude zverejňovať.

| ECOPRESS a.s. Seberíniho 1 P. O. BOX 35 820 07 Bratislava (mapa) |
Predplatné Práca u nás iHNed.cz Kontakt |
HNcluby HNkonferencie HNsemináre |
Inzercia Online inzercia AIMmonitor |
|
| Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a dát je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona | ||||