Vzácnu zhodu pri riešení informatizácie spoločnosti v rámci svojich volebných programov deklarovali dnes v Bratislave pri predvolebnom okrúhlom stole strany kandidujúce v marcových parlamentných voľbách. Na stretnutí, ktoré už po tretí raz zorganizovala IT Asociácia Slovenska, svoje zámery prezentovali Alexander Barna (SAS), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), Ján Počiatek (Smer-SD), Peter Mach (KDH) a Rolland Sill (Most-Híd).
Účastníci okrúhleho stola zhodne konštatovali, že nová vláda po voľbách by mala pokračovať v procese intenzifikácie zavádzania progresívnych IT technológií, ktoré, ako zdôrazňovali, by mali slúžiť občanom a podnikateľom. Rôzne názory boli na spôsoby, ako to dosiahnuť. Za hlavnú príčinu zaostávania pri plnení operačných programov v jednotlivých oblastiach označili okrem iného nedostatok kvalifikovaných odborníkov na ministerstvách, decentralizované riadenie, nekompetentnosť a byrokraciu.
Za jednu z prekážok považujú súčasný zákon o verejnom obstarávaní, ktorý chcú po voľbách v prípade svojej účasti vo vláde zmeniť tak, aby stransparentnil a zrýchlil procesy. Vzhľadom na komplikovanosť agendy pri čerpaní eurofondov na OPIS, ale aj ďalšie programy Ján Počiatek uviedol, že sa uvažuje o zriadení samostatného ministerstva, ktoré by malo v agende eurofondy.
Štefanec, ale aj Barna a ďalší zdôraznili potrebu už konečne prijať zákon o e-Govermente, o ktorom sa už roky hovorí, ale ešte stále nie je na svete. V tejto súvislosti poukázali aj na nutnosť odpolitizovať oblasť informatizácie spoločnosti.
Prezident IT Asociácie Slovenska Juraj Sabaka ocenil zhodu politických strán v základných otázkach smerovania informatizácie spoločnosti a vyjadril presvedčenie, že neostane iba pri predvolebných sľuboch, ale to, čo diskutéri uviedli na dnešnom stretnutí v prípade, že sa budú podieľať na vláde, aj zrealizujú.
| ECOPRESS a.s. Seberíniho 1 P. O. BOX 35 820 07 Bratislava (mapa) |
Predplatné Práca u nás iHNed.cz Kontakt |
HNcluby HNkonferencie HNsemináre |
Inzercia Online inzercia AIMmonitor |
|
| Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a dát je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona | ||||