Americká ekonomika spomalí rast eurozóny

Nepriaznivá situácia na finančných trhoch, oslabujúca americká ekonomika a rastúce ceny komodít spomalia hospodársky rast eurozóny v tomto a budúcom roku viac, než sa pôvodne očakávalo.

Vyplýva to z jarných ekonomických prognóz Európskej komisie (EK), podľa ktorých sa rast hrubého domáceho produktu (HDP) krajín, kde sa platí eurom, zníži v tomto roku na 1,7 % z vlaňajšej úrovne 2,6 %. V roku 2009 by mal ekonomický rast dosiahnuť len 1,5 %.

Vo februári komisia predpovedala tohtoročný rast hospodárstva eurozóny na úrovni 1,8 %, pričom už tento údaj upravila smerom nadol z pôvodne uvádzaných 2,2 % v novembrovej predpovedi. "Spomalenie rastu HDP pramení z pretrvávajúcich nepokojov na finančných trhoch, výrazného ochladenia ekonomickej aktivity v USA, ako aj z rastúcich cien komodít. Všetky tieto faktory negatívne pôsobia na globálnu ekonomiku," uvádza komisia.

Komisia ďalej predpovedá, že miera inflácie v eurozóne, ktorá v marci dosiahla rekordné maximum na úrovni 3,6 %, stúpne v tomto roku na 3,2 % z vlaňajších 2,1 %. V roku 2009 by však rast spotrebiteľských cien mal poľaviť a dosiahnuť len 2,2 %. Rast cenovej hladiny podporujú hlavne vyššie ceny potravín a ropy, ktoré následne znižujú spotrebiteľský dopyt a tým aj ekonomický rast, tvrdí ďalej EK, ktorá vo februári odhadovala tohtoročnú mieru inflácie len na úrovni 2,6 %. Európska centrálna banka v marci predpovedala na tento rok 2,9-percentný rast spotrebiteľských cien a v roku budúcom zvýšenie cenovej hladiny v eurozóne už len o 2,1 %. Negatívny dopad z rastúcich cien komodít čiastočne tlmilo zhodnotenie eura, dodala EK.

, 13:42 28. 4. 2008 | Čítané: 1165x | Príspevkov: 3
Názory čitateľov
smajlyk 28.4. 16:08
m 28.4. 19:59
qw 28.4. 14:30
Kontextové odkazy ETARGET
HNonlineFinWebHNporadňaHNkomentáreHNstyleHNtvStratégieHNonline+
Ekonomika a firmy
Slovensko
Svet
Šport
Online rozhovor
Správy zo sveta financií
Komentáre a analýzy
Investície
Svet akcií
Rozhovory
Téma týždňa
Rebríčky
Trhy online
Opýtajte sa odborníka
Staňte sa poradcom
On-line rozhovory
Servisné prílohy
Komentáre
Dnes píše
Zoznam blogerov
Blogy
Karikatúry
Kultúra
Auto-moto
Digitál
Cestovanie
Gastro
Móda
Víkend
Prečo nie?!
Rozhovor týždňa
Digitest
Success story
Nájdite si prácu s HN
Porota hntv
Glosár
Aktuálne videá
Správy
Rozhovor mesiaca
Fórum
Analýzy
Hodnotenie
Prieskumy
Marketér
Dia.sk
eRun.sk
HNreality
HNtravel
HNbenefit
HNlekáreň
ECOPRESS a.s.
Seberíniho 1
P. O. BOX 35
820 07 Bratislava (mapa)
Predplatné
Práca u nás
iHNed.cz
Kontakt
HNcluby
HNkonferencie
HNsemináre
Inzercia
Online inzercia
AIMmonitor
RSS kanál Hospodárske noviny na Facebooku Hospodárske noviny na Twitteri Ecopress na LinkedIn Hospodárske noviny na Google Plus Hospodárske noviny v AppStore YouTube kanál Hospodárskych novín Verzia stránok pre mobilné zariadenia SMS predplatné Hospodárskych novín Pošlite nám krátku správu
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a dát je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona