11.03.2014, 14:00

Pozor na SMS-pôžičky. Úroky vás môžu zruinovať

Pri pôžičkách sú dôležité celkové náklady, vrátane poplatkov

Pozor na SMS-pôžičky. Úroky vás môžu zruinovať
V poslednom období sa na Slovensku množia prípady ponúk pôžičiek cez SMS správy a internet za zjavne nevýhodných až úžerníckych podmienok. Upozorňuje na to ministerstvo spravodlivosti. Mali by ste sa preto zaujímať o to, koľko celkovo zaplatíte za úver, vrátane všetkých poplatkov. „Celková odplata by nemala prevýšiť dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby požadovanej bankami pri obdobných úveroch podľa miesta a času poskytnutia úveru. Požičiavanie peňazí podľa tohto pravidla považujem za slušné a morálne,“ zdôraznila štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská.

Preverte poplatky i sankcie

Od spoločnosti žiadajte informáciu, aké poplatky a v akej výške máte platiť, aké sankcie, najmä zmluvné pokuty, vám hrozia a pri porušení ktorých zmluvných povinností. Nechajte si vysvetliť ustanovenia, ktorými zabezpečujete záväzok v prípade, že úver nebude splácať. „Dohodou o zrážkach zo mzdy, záložným právom veriteľa na veci aj nehnuteľnosti, zmenkou či uznaním dlhu,“ konkretizovala zvyčajné nástroje zabezpečenia splácania úver Jankovská.

Jednorázové splatenie

Spotrebiteľa podľa nej musí zaujímať aj to, kedy a z akých dôvodov mu hrozí jednorazové splatenie celého úveru. „Ako sa budú riešiť prípadné spory, ktoré vzniknú zo zmluvného vzťahu, teda či zmluva obsahuje rozhodcovskú doložku, podľa ktorej spory rieši rozhodcovský, a nie všeobecný súd,“ doplnila Jankovská.

Potrebné je vedieť aj to, akým spôsobom a za akých podmienok možno úver predčasne splatiť, a tak zmluvný vzťah ukončiť. „Ale treba vedieť aj to, v ktorých prípadoch môže veriteľ zmluvu jednostranne zmeniť a za akých podmienok,“ konštatovala Jankovská s tým, že v určitých prípadoch má aj spotrebiteľ právo na jej predčasné ukončenie.

Zdroj: tasr

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.