11.12.2015, 00:00

Boeing vylepšil svoj osvedčený stroj

Americká spoločnosť predstavila svojho najnovšieho konkurenta Airbusu.

Americký výrobca lietadiel Boeing v utorok predstavil svoju novinku, jednouličkový stroj 737 MAX. Ide už o štvrtú generáciu tohto úspešného stroja, ktorý je takpovediac lietadlom číslo jeden v mnohých svetových leteckých spoločnostiach. Boeing tak uvedením na trh odpovedá na svojho najsilnejšieho konkurenta, európsky Airbus a jeho novinku A 320 neo. „Sme späť v hre. Lietadlo sme predstavili načas a splnili sme stanovené ekonomické kritériá,“ uviedol počas predstavenia nového lietadla niekdajší šéf Boeingu, v súčasnosti konzultant George Hamlin.

Najzaujímavejším faktom na celom predstavení nového Boeingu je fakt, že spoločnosť okolo neho nerobila veľkú šou, ako to bolo v prípade predstavovania lietadiel B 787 Dreamliner či najnovšej verzie Jumbo Jetu B 747-8.„Je to len malá oslava nášho tímu,“ povedal po predstavení šéf projektu 737 MAX Keith Leverkuhn. Dôvod, prečo spoločnosť nerobila okolo predstavovania novinky taký rozruch, je podľa analytikov prozaický. „Spoločnosť sa bála tretieho zlyhania za posledných desať rokov. Dvojica predošlých projektov bola oneskorená,“ tvrdí Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets. Navyše, vývoj dlhoočakávaného Dreamlineru sa niekoľkonásobne predražil. Zo šiestich miliárd vyskočil nakoniec až na 32 miliárd dolárov. Nehovoriac o mnohých detských chybách, ktoré Dreamliner po zavedení do prevádzky sprevádzali.

Niektorí odborníci sa navyše domnievajú, že novinka môže znížiť predaje spomínaných Dreamlinerov 787. Lóci to však odmieta. „Je pravda, že rodina 737 je pre spoločnosť najväčším zdrojom príjmov. Nemyslím si, že by mali strach o kanibalizovanie Dreamlineru. Nový 737 MAX je určený na iné lety ako Dreamliner,“ tvrdí.

Spoločnosť si tentoraz dala záležať a dohodnuté termíny stihla. Na uvedenie lietadla do prevádzky si však budeme musieť počkať až do roku 2017, v Európe o niečo dlhšie. O tom, že o novinku je záujem, svedčí aj

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.