29.04.2015, 00:00

Stop z Bruselu. Slovenskému igelitkovému raju hrozí koniec

Slováci minú ročne viac ako štyristo igelitových tašiek ročne. Priemer Európy je pritom iba polovica.

Stop z Bruselu. Slovenskému igelitkovému raju hrozí koniec

Vykladáte potraviny na pás pri pokladnici a už viete, že váš nákup nie je kompletný. Chýba ešte igelitka. Napriek tomu, že ich doma skladujete na kilá, vypýtate si od predavačky ďalšiu. To je každodenná realita pre väčšinu Slovákov. Vďaka tomu sa zaraďujeme medzi „elitu“ v Európskej únii. Každý Slovák minie podľa Bruselu viac ako štyri stovky igelitiek ročne. Priemer Európy je pritom 200 tašiek na osobu ročne.

To sa však zdá Bruselu priveľa. Európsky parlament včera rozhodol o drastickom obmedzení igelitiek na jednu pätinu v priebehu nasledujúcej dekády. Slovensko sa do boja s igelitkami pustilo už pred časom, keď odporučilo reťazcom, aby ich nerozdávali, ale predávali. A podľa Tesca bol tento krok úspešný. Spoplatnením tašiek sa znížila spotreba „tescotašiek“ takmer o 75 percent.


Čítajte viac: Koniec igelitkám. Brusel ich chce znížiť na pätinu


Podobné iniciatívy sa stretávajú s pozitívnym ohlasom. „Snahu Európskeho parlamentu prijať zákon na obmedzenie igelitiek vítame. Plastové tašky znečisťujú životné prostredie. A to nielen ich výroba, ale aj likvidácia,“ povedala hovorkyňa slovenskej divízie organizácie Greenpeace Miroslava Ábelová. Ekologickejšie riešenia sa však môžu vypomstiť obchodným reťazcom. „Alternatívy igelitiek, ktoré sú ekologicky prijateľnejšie, sú často drahšie,“ tvrdí analytik spoločnosti Capital Markets Ján Jursa.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.