30.07.2015, 00:00

Máte firmu? Aj v nej možno ušetriť

Je lepšie zamestnať sa vo vlastnej firme, alebo nie? Ak nie, ako riešiť poistenie? Takto radí odborník.

Čo je v tomto roku lepšie, živnosť alebo eseročka? Takto zistíte, čo je pre vás najvýhodnejšie z hľadiska odvodov a daní. Prinášame vám výber z otázok našej poradne. Odpovedal právnik Ján Marônek z firmy M2 Business.

Ako čo najvýhodnejšie pracovať vo vlastnej eseročke? Skúste dať pár tipov, ako na to...

Podľa môjho názoru je najvýhodnejšie nezamestnať sa. Poistenie pre prípad napríklad staroby je lepšie riešiť cez privátny sektor, keď za to, čo zaplatím, dostanem viac. Samozrejme, zdravotné poistenie treba platiť aspoň v minimálnej výške cca 57 eur/mesiac.

Mám pozastavenú živnosť, beží mi tretí rok. Popri tom podnikám ako eseročka, kde som zamestnaný za minimálnu mzdu. Dá sa z toho vyťažiť ešte viac? Napríklad kombináciou príjmov medzi živnosťou a eseročkou? Čo poradíte?

Živnosť by som pravdepodobne zrušil. Je atraktívna najmä prvý rok, keď sú úľavy, resp. oslobodenia od odvodov. Vzájomnú fakturáciu medzi „vašou“ živnosťou a „vašou“ eseročkou by som dobre zvážil, pretože transferové oceňovanie sa vzťahuje aj na prepojené osoby na území SR (inak povedané, vzájomná fakturácia je v poriadku, ak sa fakturuje za trhové ceny). V eseročke ste zamestnaný za minimálnu mzdu. Posúdil by som ukončenie pracovného pomeru, pričom by ste vykonával funkciu konateľa v eseročke bezodplatne (jediná povinnosť je platiť zdravotný odvod vo výške cca 57 eur, samozrejme, zabezpečenie ako dôchodok atď. by som riešil prostredníctvom privátneho sektora, kde zrejme za to, čo, dostanem viac). Jedným z dôvodov, prečo sa podnikatelia zamestnávajú vo vlastnej eseročke, je možné zníženie základu dane eseročky, teda aby mala eseročka nižšiu daňovú povinnosť. Zavedením daňových licencií sa však stanovila minimálna daň aj v prípade straty (neplatiteľ DPH 480 eur, platiteľ DPH 960 eur). Z toho vyplýva, že dôvod zníženia základu dane eseročky prostredníctvom mzdy nemusí byť výhodný, keďže minimálnu daň treba zaplatiť tak či onak.

V mojej pracovnej náplni je prevažne „duševná“ činnosť-písanie, manažovanie ľudí, vytváranie tabuliek a umelecké výkony. V súčasnosti som SZČO, ale uvažujem nad tým, či sa mi oplatí mať živnosť alebo s. r. o., ak mám iba veľmi nízke náklady (akurát tak telefón a notebook, pracovné kávičky a obedy).

Ak máte veľmi nízke náklady, tak pri živnosti treba zvážiť v nákladoch aplikáciu paušálneho výdavku vo výške cca 5000 eur/rok. Nepoznám, aké príjmy máte z predmetného podnikania, aká je výška nákladov. V danom prípade treba uskutočniť prepočet s prihliadnutím na to, že pri eseročke je minimálna povinná daň v podobe daňovej licencie. Šikovný účtovník by mal byť schopný urobiť prepočet pre prípad živnosti, eseročky, zamestnania v eseročke, resp. vykonávania činnosti v eseročke mimo pracovného pomeru ako napríklad zmluva o výkone funkcie konateľa.

Kedy je dobré mať v eseročke vyššie základné imanie a kedy skôr nižšie? Aký má výška základného imania vplyv na podnikanie?

Predmetná otázka by bola aktuálna vtedy, ak by prešla novela Obchodného zákonníka, ktorú prezident nepodpísal a NR SR toto vrátenie neprebila. V súčasnosti podľa mňa platí, že čím vyššie, tak tým lepšie, keďže od jeho výšky sa odvodzuje aj výška vlastného imania. To je základný ekonomický ukazovateľ firmy. Ak už vyššie (teda aspoň 25000), tak už nie právna forma s. r. o., ale skôr a. s., ktorá je ešte výhodnejšia.

Ako by to bolo s platením odvodov v prípade založenia s. r. o., ak by som bol stále zamestnaný u súčasného zamestnávateľa a popritom vykonával podnikateľskú činnosť s ďalším spoločníkom v novozaloženej s. r. o.?

Nič sa nemení. Odvody máte vyriešené. Ak by ste si v eseročke však vyplatili zisk, tak by ste museli odviesť zdravotný odvod vo výške 14 percent. Treba teda zvažovať, ako peniaze z eseročky získať bez potreby výplaty zisku, resp. s výplatou zisku bez nutnosti úhrady zdravotného odvodu. Napríklad možno váš kolega – druhý spoločník je z Česka, kde je zdravotne poistený, pričom deľba zisku je v pomere 90/10, atď. Šikovný ekonóm vám isto poradí. Samozrejme, treba si pozrieť pracovnú zmluvu, či tam nie je inkorporovaná konkurenčná doložka, ktorá by vám mohla brániť v podnikaní.

Takmer tri štvrtiny nových eseročiek sú vraj „jednoosobové“ spoločnosti. V čom to majú jednoduchšie a v čom je lepšie, ak je v eseročke viac ludí?

Tri štvrtiny sú spôsobené tým, že veľa živnostníkov prešlo a stále prechádza na právnu formu s. r. o. Ak chcú podnikať viacerí, tak už zvažujú inú právnu formu, ktorá môže byť pre nich výhodnejšia, ako napríklad a. s. Ak viacerí dokážu získať dostatočný kapitál, tak prečo nie európska spoločnosť? Ak by sme boli napríklad 5 zakladatelia, tak by som veľmi zvažoval právnu formu družstva, ktorá má momentálne veľa plusov, nevýhodou na jeho založenie je však minimum v podobe aspoň 5 fyzických osôb (to neplatí, ak ho založia dve právnické osoby).

Vraj najúsp

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.