09.12.2016, 00:05

Sú slovenské kurence dopované antibiotikami? Odpovedá šéf veterinárov

Za neodôvodnené použitie antibiotík hrozia chovateľom hospodárskych zvierat, určených na výživu ľudí, veľmi vysoké pokuty.

Sú slovenské kurence dopované antibiotikami? Odpovedá šéf veterinárov
Zdroj: Flickr.com/gina pina

V kurčatách od slovenských producentov inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy neobjavili v tomto roku veterinárne lieky a teda ani antibiotiká. Tie sa v niektorých štátoch ešte pridávajú zvieratám do krmiva, aby rýchlejšie priberali. Pre HN to povedal ústredný riaditeľ správy Jozef Bíreš. 

V Európskej komisii sa teraz diskutuje o novom nariadení o veterinárnych liekoch. Všetky liečivá pre hydinu a dobytok by mali byť len na predpis vystavený veterinárnym lekárom. „Ak by sa u nás našli antibiotiká v mäse, alebo vo výrobkoch z neho, kvalifikovalo by sa to ako porušenie predpisov zo strany chovateľa. Pretože by išlo o nelegálne používanie týchto preparátov,“ upozornil Bíreš.  

To si však nikto podľa neho nedovolí. Lebo dopady na zdravie ľudí a finančné sankcie za neodôvodnené používanie antibiotík pri výkrme zvierat, sú veľmi vysoké. „Pokuta v takýchto prípadoch začína pri čísle milión eur,“ upozornil Bíreš.       

Prikrmovanie zvierat antibiotikami na podporu rastu je podľa lekárov nebezpečné. Prispieva to k vzniku infekcií odolných voči liekom, ktoré sa jedlom dostávajú do organizmu ľudí. V Amerike tieto infekcie ročne podľa Reuters zabijú minimálne 23-tisíc ľudí.

V Amerike, vrátane južnej, sa až 70 percent medicínsky významných antibiotík predáva práve na využitie pre zvieratá a hydinu. Napríkla aj korporácia McDonald's vyhlásila, že prestala do svojich jedál používať mäso z nadopovaných zvierat. Od roku 2017 sa podobne zaviazali postupovať aj ďalšie spoločnosti. 

Antibiotiká na prevenciu vzniku infekčných ochorení zvierat sa v Európskej únii nepodávajú. Je snaha nahrádzať ich správnym chovom, výživou a starostlivosťou o zvieratá. Napriek tomu však kontrolné orgány občas nájdu antibiotiká aj v mäse dostupnom na trhu Európskej únie. U nás na získanie antibiotík treba lekársky predpis. No nie je to tak v každej krajine únie. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.