08.01.2017, 16:00

Dobre ste vlani zarobili? Viete to zdaniť? Pozrite si naše rady

Ako sa vyrovnať s daňami podľa nových pravidiel? Viete si s tým poradiť? Súhrn najpotrebnejších rád nájdete v pondelkovej mimoriadnej prílohe HN.

Dobre ste vlani zarobili? Viete to zdaniť? Pozrite si naše rady

Viete o tom, že po novom už firmy dvoch blízkych osôb, napríklad rodinných príslušníkov, nemôžu medzi sebou obchodovať za ľubovoľné ceny? Takže nemôžu medzi sebou prelievať zisky, aby si znížili daň alebo zvýšili stratu? Daniari si na to posvietia v rámci sprísnených pravidiel tzv. transferového oceňovania.

Obchodné vzťahy napríklad medzi firmami manželov, otca a syna a podobne sa podľa týchto nových pravidiel dostávajú do nového svetla. Hovorí sa tomu "závislé osoby". Avšak pod tento pojem sa po novom zahŕňajú už nielen firmami prepojení rodinní príslušníci, ale aj personálne prepojené firmy.

Ako vysvetľuje daňová poradkyňa Veronika Solíková, personálne prepojené - prostredníctvom členov štatutárnych orgánov - nebudú len podnikateľské subjekty. Po novom sa nimi stávajú všetky právnické osoby. Napríklad eseročka a nadácia, eseročka a družstvo aj iné subjekty, ak majú rovnakého štatutárneho zástupcu. Obchodovanie medzi nimi za neobvyklé ceny, ktoré by mohli naznačovať agresívne daňové plánovanie, bude pod drobnohľadom daniarov. O tomto, o zmenách v daňových sadzbách, o paušálnych výdavkoch, o dividendách, ale aj o mnohých iných daňových novinkách sa dočítate v mimoriadnej pondelkovej prílohe HN pod názvom DANE 2017. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.