11.01.2017, 00:00

Ak zarábate veľa, za péenku máte viac

Strop na platenie poistného stúpol. Solventní ľudia dostanú nemocenskú dávku o polnásobok vyššiu.

Sociálna poisťovňa
Zdroj: Peter Mayer

Od januára stúpol strop na platenie odvodov na nemocenské poistenie. Stúpne aj maximálna suma nemocenského. Kladne sa to dotkne približne 300-tisíc poistencov.

Strop na platenie poistného na sociálne poistenie sa od 1. januára zvyšuje z 4290 na 6181 eur,  z doterajšieho päť- na sedemnásobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. 

Ak zamestnávate ľudí s hrubým mesačným zárobkom 6181 eur a viac, zrazíte im na nemocenské poistenie zo mzdy každého 86,53 eura mesačne a ďalších 86,53 eura mesačne zaplatíte na nemocenské poistenie ako zamestnávateľ. Je to 1,4 percenta z maximálneho vymeriavacieho základu za zamestnanca aj zamestnávateľa.

Povinne aj dobrovoľne poistené osoby vrátane živnostníkov tak budú musieť platiť mesačne do 271,96 eura, čo je 4,4 percenta z maximálneho základu 6 181 eur. Oveľa nižší, len 4 196 eur, majú strop napríklad v Česku.

Za odvody dostanú viac

Zvýšila sa tiež hranica základu, pri ktorom vzniká nárok na nemocenskú dávku v maximálnej sume z 1287 na 1776 eur. Viac ako 1287 eur zarába v súčasnosti približne 300-tisíc poistencov.

Čo má novinka v praxi priniesť? „Zmena zvýši sumu nemocenskej dávky tým, ktorí platia vysoké odvody, avšak nedostávajú nemocenské dávky úmerné výške svojho platu,“ reagoval pre HN Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Zvýšením maximálneho denného vymeriavacieho základu sa takto podľa neho má aspoň čiastočne znížiť rozdiel medzi výškou poistného, ktoré ľudia s vysokými príjmami zaplatili na poistnom, a nemocenským, ktoré im počas práceneschopnosti poisťovňa vypláca.

Stúpne celkové odvodové zaťaženie

Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základuna na platenie poistného na nemocenské poistenie je iba zlomkom celkového zvýšenia odvodového zaťaženia ľudí s vyššími príjmami. Luboš Sirota, prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov. Pripomína, že od tohto roka rastú aj maximálne vymeriavacie základy pri ostatných sociálnych odvodoch.

 „V absolútnych číslach budú predstavovať oveľa vyššie sumy, než je samotné zvýšenie maximálneho nemocenského poistenia, kde je to necelých 25 eur mesačne v prípade zamestnanca a o rovnakú sumu sa môžu zvýšiť aj odvody zamestnávateľa,“ vraví Sirota. Samostatne zárobkovo činným osobám sa odvody na nemocenské poistenie podľa Sirotu z

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.