12.01.2017, 00:00

20 otázok a odpovedí o péenkách

Od nového roka platia zmeny v péenkách. Odborníci na príkladoch ukazujú, aké dávky PN dostane živnostník či zamestnanec a kedy si treba namiesto péenky zobrať radšej dovolenku.

choroba, PN
Zdroj: Dreamstime

Radí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska
1. Zmeny vymeriavacieho základu
Od tohto roka sa zmenil minimálny a maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Čo po novom platí?
Od januára 2017 sa zmenil minimálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie pre povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj dobrovoľne nemocensky poistené osoby na 441,50 eura mesačne. Táto zmena bude mať vplyv na minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, ale aj na výšku nemocenských dávok, ktoré je možné získať. Rovnako sa zmenil aj maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie z predchádzajúcich 4 290 eur na 6 181 eur mesačne. Táto zmena sa teda dotkne poistencov s vyšším príjmom alebo základom dane.

2. Nová maximálna výška
Nemocenské dávky sa vraj zvýšili. Koľko na nich môžem maximálne získať?
V tomto roku sa zvýšila maximálna výška nemocenských dávok. Od januára sa nemocenská dávka vypočíta z maximálneho denného vymeriavacieho základu určeného zo sumy 1 766 eur. Maximálny denný vymeriavací základ sa zvýši zo 42,3124 eura na 58,0603 eura. Sociálna poisťovňa v týchto prípadoch vyplatí poistencom nemocenské maximálne 990 eur mesačne (pri 31-dňovom mesiaci), respektíve 958 eur mesačne (pri 30-dňovom mesiaci). Materské získate maximálne vo výške 1 260 eur mesačne (pri 31-dňovom mesiaci) či 1 219,30 eura mesačne (pri 30-dňovom mesiaci) a ošetrovné maximálne vo výške 319,40 eura za 10 dní.

3. Vyššie odvody i dávky
Ako sa zmeny v nemocenskom odrazia pri platení odvodov? Kto na tom stratí či získa?
Po novom stratia ako každý rok živnostníci, lebo budú platiť vyššie odvody. Získať môžu, len ak sa rozhodnú čerpať nemocenské dávky. Vtedy bude nemocenská dávka o niečo vyššia. Získajú zamestnanci, ktorých príjem je vyšší ako 1 324,50 eura mesačne, lebo doteraz sa maximálna nemocenská dávka vypočítavala z tohto maximálneho vymeriavacieho základu, aj keď ich príjem bol vyšší. V tomto roku bude maximálny vymeriavací základ pre výpočet nemocenskej dávky až 1 766 eur mesačne.

4. Sú novinky pri nemocenskom výhodné pre živnostníkov či zamestnancov?
Oplatí sa byť živnostníkom a čerpať z času na čas nemocenské? Ako je to s PN na prelome rokov, ak si platím odvody z maxima?
Živnostníci často zabúdajú na to, že aj keď splnia podmienky nemocenského poistenia, oplatí sa im byť oficiálne pracovne PN. Pretože počas tohto obdobia dostanú nemocenskú dávku, ale predovšetkým sú oslobodení od platenia odvodov do Sociálnej aj zdravotnej poisťovne. Sociálna poisťovňa neskúma, či počas tohto obdobia dosiahli príjem. Ak niekomu vznikol nárok na nemocenskú dávku v roku 2016 a tento dôvod trvá aj v roku 2017, Sociálna poisťovňa automaticky prepočíta výšku poskytovanej nemocenskej dávky. Je to zaujímavé najmä pre poistencov s vyšším vymeriavacím základom. Ak im bola v roku 2016 vypočítaná nemocenská dávka z maximálneho vymeriavacieho základu 1 287 eur, od nového roka im bude automaticky prepočítaná z vymeriavacieho základu 1 716 eur.

Radí Sociálna poisťovňa
5. Zvýšené odvody
Od januára máme platiť viac na nemocenské poistenie. Koho sa to týka?
Tých povinne a dobrovoľne poistených samostatne zárobkovo činných osôb vrátane živnostníkov, ktorí doteraz platili mesačné odvody z minima. To sa totiž zvýšilo na 441,50 eura, pričom minimálny mesačný odvod na nemocenské poistenie je už 19,42 eura. Stúpne aj u tých, ktorí zarábajú v hrubom 6 181 eur a viac. Ak zamestnávate ľudí s hrubými zárobkami 6 181 eur a vyššími, za každého zamestnanca zrazíte na nemocenské poistenie z jeho mzdy 86,53 eura mesačne a ďalších 86,53 eura mesačne odvediete ako zamestnávateľ. Všetkých, ktorých sa zmena týka, bude o tom Sociálna poisťovňa informovať. Ak sa to týka aj vás, mali by ste si včas upraviť platby. Prvú sumu zvýšeného poistného totiž zaplatíte za január vo februári.

6. Vyššia péenka
Môžu od januára dostať ľudia s vysokými príjmami, ktorí nastúpia na péenku, vyššiu dávku? Koho sa to týka?
Mení sa hranica vymeriavacieho základu, pri ktorom vzniká nárok na nemocenskú dávku v maximálnej sume. Po novom sa denný základ určuje najviac z dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov (do konca minulého roka sa určoval najviac z jej 1,5-násobku). Z toho vyplýva, že strop pre výpočet náhrady príjmu a nemocenských dávok sa zvyšuje z 1 287 eur na 1 766 eur. Zmena má zvýšiť sumu nemocenskej dávky tým, ktorí platia vysoké odvody, avšak nedostávajú nemocenské dávky úmerné výške svojho platu. Zvýšením maximálneho denného základu sa takto aspoň čiastočne zníži rozdiel medzi výškou poistného, ktoré ľudia s vysokými príjmami zaplatili, a nemocenskými dávkami, ktoré im poisťovňa vypláca.

7. Maximálna suma
Zarábam v hrubom 2 500 eur. V tomto roku nastúpim na péenku. Dostanem už zvýšenú dávku?
Áno. Nemocenské vám Sociálna poisťovňa vypočíta z príjmov za rok 2016. Váš denný vymeriavací základ bude síce 81,96, avšak nemocenské vypočíta z maximálnej sumy 58,06 eura. Denne počas maródky dostanete zo Sociálnej poisťovne 31,93 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci dostanete 958 eur a pri 31-dňovom 990 eur.

8. Poistné za dohodára
Máme nepra

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.