18.03.2017, 00:00

Mrazivá zima prekvapí ešte raz. Účtami za plyn

Spotreba plynu bola počas tejto zimy vyššia ako v minulosti. Domácnosti budú za teplo platiť viac.

plyn, plynovod
Zdroj: Reuters

Končiaca sa zima mnohých zaskočila. Bola jedna z najchladnejších v posledných rokoch. Onedlho, koncom mája, však prekvapí ešte raz. Keď ľudia dostanú domov vyúčtovanie za teplo a teplú vodu. Lebo mrazy sa prejavili vo zvýšenej spotrebe plynu.

Od novembra 2016 do konca februára 2017 sa na Slovensku spotrebovalo 2,65 miliardy kubíkov plynu. V sezóne 2015 / 2016 to bolo 2,28 miliardy a rok predtým zhruba rovnako.

„Distribúcia plynu pre domácnosti sa v tejto vykurovacej sezóne od novembra do konca februára zvýšila oproti minulosti o dvadsať percent,“ infomoval Ján Klepáč, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu. Náklady domácností budú však podľa neho závisieť aj od konkrétnom odberného miesta, tarifného pásma a cenníka dodávateľa zemného plynu.

Po predchádzajúcich dvoch miernych zimách, kedy sa priemerné teploty vo vykurovacích obdobiach pohybovali okolo štyroch stupňov Celzia, terajšia zima ukázala svoju silu. Priemerná teplota bola zhruba plus jeden stupeň Celzia.

K výraznému ochladeniu došlo najmä v januári. S výnimkou jediného dňa bola teplota počas tohto mesiaca pod nulou, pričom až na osem dní klesla pod mínus 10 stupňov Celzia. „Bol to najchladnejší január za posledných dvadsať rokov a s priemernou teplotou mínus 7,2 stupňa Celzia desiatym najchladnejším januárom v histórii meraní teplôt na Slovensku,“ zdôraznil Klepáč. Priemerná mesačná teplota bola v porovnaní s januárom 2016 nižšia až o 5,4 stupňa Celzia.

Podľa medializovaných informácií Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil koncom januára 2017 prvý stupeň smogovej situácie pre Žilinu, Martin, Ružomberok, Banskú Bystricu, Košice a ďalšie lokality. Ľudia totiž začali kvôli zime spaľovať viac odpadu a nekvalitného paliva.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.