21.03.2017, 00:00

Využite výhody a legálne si znížte daň

Ak ste mali vlani príjmy z prenájmu nehnuteľnosti do 500 eur, nemusíte ich zdaniť. Pozor však na ostatné daňové súvislosti. Odborníci vám poradia, ako si vysporiadať takéto príjmy a na čo sa oplatí dať si pozor.

dane, graf, výpočty
Zdroj: Dreamstime

Radí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska

1. Byt v obchodnom majetku
Pri prenájme si môže človek vložiť byt do obchodného majetku – kedy je to pre neho výhodné a kedy nie?
Do obchodného majetku sa neoplatí vkladať nehnuteľnosť, ktorá je staršia, alebo ktorú prenajímateľ plánuje prenajímať len krátky čas a následne má v úmysle ju predať. Po zmene odpisovania nehnuteľností, keď sa byty a nebytové priestory zaradené v obchodnom majetku odpisujú štyridsať rokov, určite nie je výhodné zaradiť takto starú nehnuteľnosť, ani nehnuteľnosť v podobnom veku. Rovnako ak prenajímateľ plánuje nehnuteľnosť v krátkom čase predať, na to, aby bol takýto predaj oslobodený od dane z príjmov, musí byť nehnuteľnosť vyradená z obchodného majetku minimálne päť rokov, takže je potrebné zvážiť, či sa vôbec oplatí ju do obchodného majetku zaraďovať.

2. Uplatnenie výdavkov
Je rozdielny spôsob uplatňovania výdavkov, keď si človek vloží byt do obchodného majetku, alebo si ho tam nevloží?
Áno, pri majetku zaradenom do obchodného majetku je možné uplatniť viac druhov výdavkov spojených s prevádzkou a prenájmom takejto nehnuteľnosti. Pri nezaradenej nehnuteľnosti je možné uplatniť len základné výdavky na prevádzku, no v prípade zaradenej nehnuteľnosti je možné uplatniť aj výdavky na rekonštrukciu, poistku, daň z nehnuteľností či úroky z hypotéky.

3. Prenájom na živnosť
Kedy je dobré si založiť živnosť na prenájom a aké možnosti či úskalia sú s tým spojené?
Pri živnosti na prenájom je možné vybrať si, či prenajímateľ uplatní preukázateľné, alebo paušálne výdavky spojené s príjmami z prenájmu. Od roku 2017 novela zákona zmenila výšku paušálnych výdavkov, ktoré je možné uplatniť, a to na 60 % dosiahnutých príjmov, maximálne dvadsaťtisíc eur ročne. Tento fakt môže byť zaujímavý v prospech prenájmu prostredníctvom živnosti, na druhej strane netreba zabúdať na fakt, že z takto dosiahnutých príjmov z podnikania vzniká povinnosť platiť odvody do zdravotnej a po prekročení hranice aj do Sociálnej poisťovne. Z príjmov z prenájmu mimo živnosti sa odvody neplatia. Preto je dobré zvážiť, či radšej nezaplatiť jednorazovo vyššiu daň, ako celý nasledujúci rok platiť odvody.

4. Paušálne výdavky v roku 2017
Od tohto roka sa menia paušálne výdavky na 60 percent. Môže si ich uplatniť aj prenajímateľ? Tiež tam platí hranica paušálnych výdavkov do 20-tisíc eur?
Paušálne výdavky podľa novej výšky si môžu uplatniť len prenajímatelia, ktorí dosahujú príjmy z prenájmu na základe živnostenského oprávnenia. Prenajímatelia, ktorí dosahujú príjmy len na základe registrácie na daňovom úrade, musia naďalej uplatňovať len skutočné výdavky spojené s prevádzkou nehnuteľnosti.

5. Preddavky na daň
Môže niekomu vyjsť platenie preddavkov pri príjmoch z prenájmu? Na čo treba v tejto súvislosti myslieť?
Áno, povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov vzniká pri daňovej povinnosti vyššej ako 2 500 eur. Ak má prenajímateľ iba príjmy z prenájmu či na základe živnostenského oprávnenia, alebo na základe registrácie na daňovom úrade, je povinný platiť preddavky na ďalšie zdaňovacie obdobie pri daňovej povinnosti vyššej ako 2 500 eur. Ak je táto daňová povinnosť kombináciou príjmov zo zamestnania a prenájmu, môžu nastať dva prípady. Základ dane zo zamestnania je nižší ako základ dane z prenájmu a vtedy daňovník platí preddavky v polovičnej výške, alebo základ dane zo zamestnania je vyšší ako základ dane z prenájmu a vtedy daňovník preddavky neplatí.

6. Novinky v praxi
Ktoré sú účtovné a daňové zmeny pri prenájme pre prenajímateľov v roku 2017?
Zmeny na tento rok sa týkajú len daňovníkov, ktorí dosahujú príjmy z prenájmu na základe živnostenského oprávnenia. Na základe zmeny v uplatňovaní paušálnych výdavkov si môžu k príjmom z prenájmu uplatniť 60 % paušálnych výdavkov, maximálne vo výške dvadsaťtisíc eur za rok. Zrušilo sa mesačné obmedzenie výšky paušálnych výdavkov, takže maximálnu výšku paušálnych výdavkov je možné uplatniť k ľubovoľnému počtu mesiacov podnikania v danom roku.

Radí Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy
7. Podanie priznania
Musím podať daňové priznanie, ak som mal vlani nízke príjmy z prenájmu?
Máte povinnosť podať daňové priznanie v tom prípade, ak úhrn všetkých vašich zdaňovacích príjmov, teda aj príjmov zo závislej činnosti, z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, z kapitálového majetku alebo z ostatných príjmov, za obdobie roku 2016 presiahne 1 901,67 eura. Príjem z prenájmu nehnuteľností je oslobodený od dane z príjmov do 500 eur za príslušné zdaňovacie obdobie, a preto si zahrniete do základu dane len príjem z prenájmu nehnuteľností presahujúci sumu 500 eur.

8. Výdavky pri prenájme
Ktoré výdavky si môžem uplatniť v tlačive pri príjmoch z prenájmu?
Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností si môžete za zdaňovacie obdobie 2016 uplatniť len preukázateľné výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z prenájmu na základe vedeného účtovníctva (jednoduchého alebo podvojného) alebo na základe evidencie (podľa zákona o dani z príjmov). Tieto výdavky si však nemôžete uplatniť v plnej výške, ale musíte ich zistiť rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu zahrnovaných do základu d

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.