21.04.2017, 00:00

Aspern: viedenská vízia budúcnosti

Na ploche 340 futbalových ihrísk vyrastá jeden z najväčších súčasných obytných projektov Európy.

Obe metropoly delí vzdialenosť len šesťdesiat kilometrov. No kým prvá tróni na najvyšších priečkach v rebríčkoch smart city, druhá môže o nich zatiaľ len snívať. Niet lepšej konštelácie, ako keď sa na druhú stranu Dunaja vyberiete s tým najpovolanejším – hlavnou architektkou mesta Bratislavy a niekdajšou šéfkou projekčnej kancelárie vo Viedni v jednej osobe – Ingrid Konrad.

Akoby sme sa posunuli v čase: Pred domami nepostávajú autá, len sem-tam sa ich zopár mihne popri dopravných značkách s označením maximálnej rýchlosti 30 kilometrov za hodinu. Široké chodníky, nizučké obrubníky. Novovysadené stromčeky pedantne chránia estetické špirály z hrdzavého železa. Na zemi sa ani omylom neocitne pohodený papierik.

Z podzemnej garáže, ktorá má dostatok parkovacích miest vyhradených pre elektromobily vrátane nabíjačiek vychádzame priamo do výkladnej skrine Viedne. Aspern Seestadt – Jazerné mesto. Na ploche 340 futbalových ihrísk sa tu uskutočňuje jeden z najväčších súčasných obytných projektov Európy. A vyšantili sa na ňom nielen architekti.


„Pozrite sa, mlatový materiál vytvára nespevnený povrch, ktorý zadržiava dažďovú vodu,“ upozorňuje nás Ingrid Konrad na plochy medzi chodníkmi a komunikáciami. Nízke obrubníky zase symbolizujú, že smart je symbolom aj pre bezbariérovosť.

S prípravami na výstavbu sídliska vyrastajúceho na ploche bývalého letiska začali Viedenčania už v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Dali dohromady expertov na inteligentné mestá a k slovu sa dostali sociológovia, etnológovia či psychológovia. Aspern je najväčším staveniskom štátu, aj keď v inom zmysle slova, než by sme sa domnievali. U nás po dokončení objektu vstúpite do mračna prachu, tu sa najprv pracuje s okolím. Na ilustráciu – predĺženie linky metra sa budovalo skôr, ako sa štvrť začala rozvíjať.

Naša sprievodkyňa pojem smart city obrazne prirovnáva k čínskej medicíne: „Je stará tisícročia. Lekári mali povinnosť hlásiť na cisársky dvor svoje skúsenosti a poznatky z liečenia pacientov. Medicína mala z čoho ťažiť, lebo informácie sa zhromažďovali. Na rozdiel od tej modernej, ktorá ich začala zberať až pred pár storočiami. Princíp smart znamená pracovať s informáciami. Ale musíme ich mať, aj vyhodnocovať.“

Mesto v meste

Aspern vytvárajú najmä budovy rôznych typov, technológií i farebností. Netreba si zákonite predstavovať lentilkový kolorit slovenských sídlisk. Sídlisko je jednotné vo svojej rozmanitosti. Niektoré obytné bloky sú vyhradené pre sociálne byty a spolufinancuje ich viedenský kraj, iné vznikli na základe špecifických želaní bytových spoločenstiev, takže tu vznikajú aj komunitné centrá.

Výnimkou nie sú ničím prehradené lodžie pavlačového typu, na ktoré sa vystupuje priamo z obývačky. Z jednej práve vychádza mamička s dieťaťom. Dvere necháva otvorené a poberá sa nevedno kam. V krajine poznamenanej komunizmom predstava spadajúca do ríše fantázie.

„Smart je aj o spájaní ľudí,“ poznamenáva Konrad. „Spoločenstvá tu zdieľajú spoločné priestory. V dnešnej anonymnej dobe je dôležitá tvorba susedstiev. Pomáhať si, mať známych, navzájom sa stretávať.“

Skupiny domov vytvárajú priechodzie vnútrobloky a smelo možno do nich vojsť. Uprostred sa nachádzajú malé kráľovstvá nápadov s detskými ihriskami, športoviskami, ležadlami, pestrofarebnými kvetmi. Komunitné záhradky obkolesujú plôtiky, ktoré by preskočilo aj dieťa. Opäť si treba pripomínať slovenskú fantáziu?

Aspern – „mesto v meste“ – nedisponuje žiadnym klasickým obchodným centrom. Obchody sú situované v prízemiach budov a nie je žiadny problém zbehnúť si do pekárne, ku kaderníkovi, do požičovne bicyklov či cukrárne. Filozofiou štvrte

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.