15.06.2017, 00:00

20 otázok o vybavovaní e-schránok

Komunikácia štátnych inštitúcií s firmami sa od druhého polroka dostane na vyššiu úroveň.

muž, biznis, kancelária
Zdroj: Dreamstime

Od júla budú úrady zasielať podania a oznamy firmám už len cez ich elektronické schránky. Čo všetko na ne potrebujete a kde dostanete informácie z prvej ruky, radí Norbert Molnár, generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby.


1.
Príprava na e-doručovanie
Mám občiansky s čipom, čítačku aj stiahnutý softvér eID klient. Aký je ďalší postup?
Ak máte občiansky s čipom, bezpečnostný osobný kód BOK, čítačku a nainštalované potrebné aplikácie pre váš operačný program, ste pripravený na prácu s e-schránkou. Stačí vám už len prístup na internet. Do schránky sa dostanete prostredníctvom portálu slovensko.sk, keď na titulnej stránke kliknete na ikonu „Prihlásiť sa na portál“ vpravo hore. Po úspešnom zadaní BOK kódu sa dostanete do prostredia vašej schránky.
2.
Návod na videu
Kde nájdem prehľadný postup na videu, ako mám postupovať?
Krátky videonávod, ako sa prihlásiť do schránky, nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=aH1K7aEbpoI&feature=youtu.be. Ak narazíte na akékoľvek problémy, môžete sa obrátiť na operátorov nášho kontaktného centra na čísle +421 2 35 803 083 – v pracovné dni do 18.00 a v stredu až do 21.00 h.

3.
Rôzne počítače
Chcela som sa prihlásiť do e-schránky, ale systém, žiaľ, cez MacBook Air nefunguje. Ako je to možné – ako mám postupovať?
Svoju schránku môžete spravovať aj na zariadeniach od Applu. Ja sám používam práve počítač MacBook Air a schránku čítam bez problémov. Na prácu so schránkou potrebujete mať občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom a čítačkou čipových kariet. Tie si môžete vybaviť na polícii. Na stránke slovensko.sk v sekcii na stiahnutie (fialová ikonka vpravo) nájdete potrebné aplikácie pre váš operačný systém. V prípade akýchkoľvek problémov vám odporúčam obrátiť sa na operátorov nášho kontaktného centra.


4.
Neziskovky a združenia
Vzťahuje sa povinnosť mať e-schránku aj na neziskové občianske združenie?
Od 1. júla 2017 budú elektronické schránky automaticky aktivované právnickým osobám so sídlom na území Slovenskej republiky a zapísaných do Obchodného registra. Takej právnickej osobe so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá nie je zapísaná do Obchodného registra (ide napríklad o občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie a podobne) sa podľa platného právneho stavu elektronická schránka automaticky aktivuje na doručovanie až 1. mája 2018. Takúto komunikáciu so štátom vám však môžem odporučiť. Ak teda máte záujem využívať schránku skôr a neviete ako na to, obráťte sa na naše kontaktné centrum, kde vám ochotne poradia, čo máte urobiť.

5.
Mail vs. schránka
Prečo nestačia obyčajné mailové schránky?
Orgány verejnej moci budú zasielať svoje rozhodnutia do prostredia štátnych elektronických schránok, jedine tu môže štát garantovať doručiteľnosť a bezpečnosť systému. Vo svojej schránke si však môžete nastaviť notifikácie o každej novej správe, a to na ľubovoľný e-mail alebo prostredníctvom SMS.


6.
Platenie za služby
Prečo štát zakaždým, keď dáva podnikateľom nejakú povinnosť, žiada, aby si ju aj zaplatili? Ak štát niečo chce, nech danú vec aj financuje – veď od nás vyberá dane. Prečo žiada podnikateľov, aby si to, čo vlastne nepotrebujú, aj zaplatili?
Využívanie štátnych elektronických schránok je bezplatné, podnikatelia nemusia platiť žiadne poplatky. Ak ešte nemáte občiansky preukaz s čipom, za jeho vybavenie zaplatíte 4,50 eura. Bezpečnostný osobný kód, čítačku čipových kariet aj potrebné softvérové aplikácie získate bezplatne. Naopak, elektronická komunikácia vám ušetrí veľa času a peňazí. Správne poplatky sa pri elektronickej komunikácii znižujú na polovicu, navyše vaši zamestnanci nebudú musieť stáť v dlhých radoch na úradoch či na poštách, ale budú sa môcť venovať niečomu užitočnejšiemu.


7.
Presný moment aktivácie
V ktorom momente je schránka pre právnickú osobu aktivovaná? Presný moment aktivácie je vzhľadom na viacero krokov pri prihlasovaní na portál slovensko.sk podľa mňa nejasný. Je to buď: 1. prihlásením do portálu (zadaním BOK), 2. výberom schránky pre právnickú osobu (kliknutím na „schránku-názov“ právnickej osoby v druhom kroku výberu), alebo 3. otvorením samotnej schránky – doručenej pošty (čiže klik na ikonu schránky)?
Schránka právnickej osoby zapísanej do Obchodného registra sa aktivuje na doručovanie buď

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.