17.07.2017, 00:00

Poisťovňa vám oznámi výšku odvodov

V týchto dňoch Sociálna poisťovňa informuje živnostníkov o novej výške ich odvodov. Za júl ich musia zaplatiť najneskôr do 8. augusta.

Sociálna poisťovňa
Zdroj: Peter Mayer

S prácnym počítaním odvodov na sociálne poistenie si živnostníci nemusia lámať hlavu. Presnú sumu a ďalšie údaje im z daňového priznania, podaného za minulý rok, vypočíta Sociálna poisťovňa.

Informáciu o výške svojich odvodov dostávajú od nej živnostníci, ale aj ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby, práve v týchto dňoch. Poisťovňa má na to termín do 21. júla. Odvody platia len tí živnostníci, ktorí vlani zarobili viac ako 5 298 eur.


Poisťovňa poradí
Ak živnostník nedostane do stanoveného termínu informáciu o tom, koľko má platiť a ďalšie súvisiace údaje, môže sa na to spýtať priamo v poisťovni. „Najlepšie je, ak sa obráti na svoju miestne príslušnú pobočku poisťovne, kde je registrovaný a kde môže dostať konkrétne rady, ako postupovať,“ odporúča hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Informácie o platbe aktuálneho poistného však podnikateľovi môže podľa Višvádera poskytnúť aj ktorákoľvek iná pobočka poisťovne, ako aj Informačno-poradenské centrum v jej ústredí. „Toto centrum pracuje precízne. V priebehu vlaňajška som ho trikrát požiadal o vysvetlenie niektorých záležitostí ohľadne mojich odvodov,“ povedal pre HN pracujúci dôchodca, ktorý však nechce zverejniť svoje meno. „Na písomnú odpoveď som čakal dva-tri dni, ale vždy bola podrobná a dôsledne pripravená. Prípadné nejasnosti sa dali upresniť aj telefonicky,“ dodal. Na vysvetlenie: zaujímalo ho napríklad, či ako zamestnanec firmy, keďže poberá aj starobný dôchodok, musí platiť všetky položky sociálneho poistenia.


Je čas, nepanikárte
Živnostníkom, ktorí nedostanú do stanoveného oznámenie, či im vzniklo alebo zaniklo povinné poistenie a akú výšku odvodov majú platiť, Višváder odporúča, aby sa v poisťovni informovali, ale až po 21. júli.

„Ak Sociálna poisťovňa do 21. júla nestihne zaslať živnostníkovi informáciu o jeho odvodoch, netreba prepadať panike,“ zdôrazňuje poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová. Pripomína, že nové alebo prvé odvody začínajúcich podnikateľov sú totiž za júl splatné až do ôsmeho augusta. Takže na ich úhradu je ešte dosť času. Lukačovičová tiež upozorňuje na možnosť prepočítať si vymeriavací základ a výšku poistného na odvodovej kalkulačke, ktorú má poisťovňa na svojej stránke.

Kto odvody neplatí
Platenie odvodov, a teda ani zmena ich výšky, sa netýka tých živnostníkov, ktorí začali podnikať v tomto roku – pripomína najmä začiatočníkom, a teda menej skúseným podnikateľom, konateľka spoločnosti A&T solutions, daňová poradkyňa Marcela Bošková. „Ak si niekto otvoril živnosť tento rok, nemusí platiť sociálne odvody. Túto povinnosť bude mať až od júla alebo októbra budúceho roka,“ spresnila. Od októbra v takom prípade, ak si podanie daňového priznania za rok 2017 odloží o tri mesiace.

Odvody tiež neplatia malí živnostníci, ktorí vlani podľa daňového priznania zarobili 5 298 eur alebo menej. „Ale všetkým, ktorí túto hranicu prekročili, povinnosť platiť sociálne odvody od júla 2017 vznikne.“ Poistenie Sociálnej poisťovni neodvádzajú ani živnostníci, ktorí svoj biznis prerušili či zrušili.

Počet SZČO* pla

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.