17.07.2017, 17:00

Musia odvody živnostníka od júna narásť? Mýtus. Pozrite sa prečo

Polovica roka je dôležitá pre každého živnostníka. Od júla mu môžu, ale nemusia stúpnuť odvody. Podrobnosti sa dozviete v odbornej prílohe Poradca v utorňajších HN.

Musia odvody živnostníka od júna narásť? Mýtus. Pozrite sa prečo

Často sa hovorí, že vždy od júla sociálne odvody živnostníkov narastú. Je to však mýtus, ktorý objasňuje účtovná poradkyňa Jaroslava Lukačovičová. Ako vysvetľuje, zvyšovanie sociálnych odvodov od tohto dátumu sa týka iba tých platiteľov, ktorí sa za predchádzajúci rok svojimi príjmami posunuli do vyššieho vymeriavacieho základu. "Ostatní, ktorí ostali v pásme minimálneho vymeriavacieho základu, platia zvýšené minimálne odvody už od začiatku roka a od júla sa pre nich nemusí nič zmeniť," hovorí expertka.

Tento dátum však môže byť dôležitý pre tých, ktorým táto povinnosť vznikla po prvýkrát, alebo pre tých, ktorým, naopak, na základe príjmov za minulý rok, odvádzanie zaniklo, dodáva Lukačovičová.
Takže ak niekto hovorí o zvyšovaní odvodov do Sociálnej poisťovne od júla, nemusí mať vždy pravdu.

Mýtus je v tom, že všetci si myslia, že odvody na sociálne poistenie sa menia od júla, ale ony sa menia iba tým, ktorí majú vyšší vymeriavací základ na základe podaného priznania za rok 2016. No a dodajme, že menia sa aj tým, ktorí mali nižšie či vyššie príjmy, teda musia začať, alebo môžu prestať platiť odvody do Sociálky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.