12.04.2017, 17:33

Mal to byť supermoderný závod. Tokajské víno po Varehovi však krachuje

Vinohradníckemu biznisu Tokajskej spoločnosti Viničky nepomohla ani reštrukturalizácia. Firme, ktorá vlastní najmodernejší vinársky závod v Tokaji, hrozí konkurz.

Mikuláš Vareha
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Obchod s tokajským vínom plánovala na slnkom zaliatych stráňach Tokajskej oblasti od začiatku milénia. S prispením eurofondov preto v roku 2008 vybudovala supermoderný vinársky závod, ktorý stačí na spracovanie hrozna z celého tokajského regiónu na Slovensku.

Biznis s unikátnou značkou vín sa však Tokajskej spoločnosti Viničky nikdy nerozbehol podľa predstáv. Dobiehali ju dlhy a vlani na jeseň preto vinári z juhovýchodu Slovenska skončili v reštrukturalizácii. Keď firme v polovici februára 2017 zoškrtanie dlhov odobril aj súd v Banskej Bystrici, zdalo sa, že sa tokajský podnik zachráni. Prešlo iba šesť týždňov a spoločnosť požaduje rozpredaj svojho majetku v konkurze.

„Začína sa konkurzné konanie proti dlžníkovi Tokajská spoločnosť Viničky,“ konštatuje v rozhodnutí banskobystrický súd. Konateľ firmy z Rimavskej Soboty Matej Greisiger tvrdí, že rozvoj špičkovej vinárskej fabriky brzdia nezhody medzi majiteľmi i prebiehajúce súdne spory.

Miliónové dlhy
Firmu, ktorá spadá do podnikateľského impéria po Mikulášovi Varehovi odsúdenom za daňové podvody, zároveň ťaží takmer dvojmiliónový úver z OTP banky

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.