AP Photo/Giovanni Auletta

Prvý slalom vyhral Neureuther. Briti blízko historického úspechu

12.11.2017, 14:04
V Levi sa dnes išli prvé preteky svetového pohára v tejto sezóne.

Nemecký lyžiar Felix Neureuther vyhral v nedeľu vo fínskom Levi prvý slalom sezóny Svetového pohára. Obrovskú šancu na historický okamih prepásol Brit Dave Ryding, ktorý viedol po 1. kole a v druhej jazde po skvelých medzičasoch vypadol kúsok od cieľa po školáckej chybe na vnútornej lyži.

Tridsatriročný Neureuther slávil svoj trinásty triumf v pretekoch SP a jedenásty v slalome. V súťaži, ktorá bola v mužskej kategórii po zrušení októbrového obrovského slalomu vôbec prvou v tejto zime, uspel s náskokom 37 stotín pred Nórom Henrikom Kristoffersenom, tretí bol Švéd Mattias Hargin (+0,45 s).

Víťazstvo nečakal

"Nikdy by som si nepomyslel, že tu môžem vyhrať. Išiel som sem po dobrý výsledok, ale toto víťazstvo znamená pre mňa veľmi veľa. Je to moje prvé víťazstvo tu v Levi a vôbec prvé v pozícii otca. Som šťastný a víťazstvo venujem najmä mojej dcérke Matilde. Po nej nazvem aj soba, ktorého som tu vyhral," vyznal sa v cieľových priestoroch a krátko aj pre DPA Neureuther.

Slovák Matej Falat bojoval s náročnými podmienkami zo štartovej pozície 81 a hoci nepostúpil do 2. kola, predviedol nádejný výkon. Na Rydinga stratil 1,97 s (45. miesto) a do prvej tridsiatky mu chýbalo 41 stotín. V okruhu Falatovho štartového čísla mali pretekári jasne slabšie časy a mnohí po nástrahách trate vypadli.

Dobrá správa pre Slovensko

Je to ďalšia dobrá správa pre slovenské zjazdové lyžovanie smerom k zimnej olympiáde, minimálne ohľadom súťaže tímov, v ktorej bol Falat členom na marcových strieborných MS. Pre každého nominovaného lyžiara v individuálnej súťaži na ZOH navyše platí, že vďaka národným kvótam sa mu zlepšuje aj štartová pozícia, veľmi zásadný faktor technických disciplín.

Trať 1. kola bola narysovaná atraktívne a v slalome netradične do dvoch veľkých skokov, keďže nájazdu na hrby predchádzali vertikálnejšie kombinácie bránok. Kritériom súťaže bol ale nájazd do zatvorenej strminy, kde sa dalo veľa získať i stratiť a to isté platilo aj o výjazde z nej do tempa záverečnej roviny.

Vyrovnané výkony

Selektívny kurz zamiešal medzičasmi i poradím. Vedúci Ryding s druhým Neureutherom (+0,14 s) predviedli vyrovnané jazdy, Kristoffersen (+0,18) v strede prekvapujúco stratil, naopak na rovnejších úsekoch bol bezkonkurenčný. Obdivuhodný výkon z minimálneho tréningu nedoliečeného členka predviedol najúspešnejší zjazdár éry Rakúšan Marcel Hirscher, ktorý sa zaradil na štvrté miesto (+0,46 s).

V druhej jazde však Hirscher stíhal len v prvej časti, atakoval pódiové priečky, ale v závere mu už chýbali sily a prepadol sa na celkové 17. miesto. Naopak z 12. pozície po prvom kole sa na stupne katapultoval Hargin a keď Kristoffersen nezašiel optimálne, svoju šancu čistou jazdou využil Neureuther.

Ani on by však nebol stačil na Rydinga, vedúci pretekár v druhej jazde ešte pridal a na druhom medzičase zvýšil náskok na vyše 5 desatín. Vidina cieľovej roviny ho však vo výjazde zo "strmáku" pripravila o koncentráciu a Brit v extrémnom oblúku príliš zatlačil na vnútornú lyžu. Prišiel tak o prvé víťazstvo kariéry, ktorá sa v SP datuje od roku 2009 a ktorú zdobí zatiaľ len jedno druhé miesto z minulej sezóny.

Výsledky slalomu SP v Levi:
      1. Felix Neureuther (Nem.) 1:42,83 min., 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,37 s, 3. Mattias Hargin (Švéd.) +0,45, 4. Daniel Yule a Luca Aerni (obaja Švaj.) +0,54, 6. Loic Meillard (Švaj.) +0,71, 7. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) +0,75, 8. Alexis Pinturault (Fr.)  +0,88, 9. Manfred Mölgg (Tal.) +0,90, 10. Reto Schmidiger (Švaj.) +0,93.
      Celkové poradie SP a poradie v slalome po prvej súťaži:
      1. Neureuther 100 b., 2. Kristoffersen 80, 3. Hargin 60, 4. Aerni a Yule po 50, 6. Meillard 40

01 - Modified: 2024-01-20 17:23:24 - Feat.: - Title: V Jasnej sa zranil aj Adam Žampa. Možno mi to ukončí sezónu, vraví 02 - Modified: 2024-01-20 15:14:00 - Feat.: - Title: Petra Vlhová si poškodila väzy v kolene, sezóna sa pre ňu skončila. Pri páde si silno udrela aj hlavu a rameno 03 - Modified: 2024-01-20 10:30:08 - Feat.: - Title: Vlhová nedokončila prvé kolo obrovského slalomu v Jasnej, odviezli ju vrtuľníkom. Trať je tažká, hodnotí Žampa 04 - Modified: 2024-01-07 13:05:46 - Feat.: - Title: Petra Vlhová ovládla slalom v Slovinsku a dotiahla sa na Mikaelu Shiffrinovú 05 - Modified: 2024-01-07 10:07:52 - Feat.: - Title: Vlhová vedie po prvom kole slalomu v Kranjskej Gore, Shiffrinová vypadla
16. apríl 2024 01:51