V chôdzi titul Kaniskinovej, Malíková 18. - doplnené

31.08.2007, 10:11

Súťaž žien v chôdzi na 20 km na majstrovstvách sveta v atletike v japonskej Osake vyhrala ruská reprezentantka Oľga Kaniskinová časom 1:30:09 h s náskokom 33 sekúnd pred svojou krajankou, tréningovou partnerkou zo Saranska Tatianou Šemjakinovou a Španielkou Mariou Vascovou (1:30:47). Z dvojice Sloveniek si v 42-člennom štartovom poli lepšie počínala Zuzana Malíková, ktorá skončila osemnásta za 1:36:26 h, Máriu Gálikovú klasifikovali na 24. mieste (1:38:54).
Dvadsaťdvaročná Kaniskinová zvíťazila spôsobom štart - cieľ (na 15. km mala náskok už 56 sekúnd) a k trom striebram z predchádzajúcich vrcholných podujatí (ME 2005 do 22 rokov, ME 2006, EP 2007) pridala prvé zlato v kariére. Zverenkyňa trénera Viktora Čegina dokonale zastúpila obhajkyňu zlata z Helsínk Olimpiadu Ivanovovú, ktorá síce na štart osackých pretekov nastúpila, ale predčasne zišla z trate ešte na štadióne Nagai. Preteky nedokončila ani olympijská víťazka z Atén Athanasia Tsoumeleková z Grécka. Kaniskinová vybojovala pre Rusko štvrté zlato v tejto disciplíne na MS a potvrdila nadvládu ruskej ženskej chôdze, ktorá z doterajších piatich titulov nezískala len premiérový v roku 1999 v Seville, keď vyhrala Číňanka Liu Hong-ju. "Išla som si iba svoje tempo s jediným cieľom - vyhrať. Na súperky som vôbec nehľadela," vravela v cieli Oľga Kaniskinová. "Zlato venujem trénerovi Čeginovi, rodine, príbuzným. Pred pretekmi som dostala od brata milú esemesku, ale jej obsah nemôžem prezradiť. Chôdzi sa venujem seriózne len dva a pol roka, takže získať titul majsterky sveta v takom krátkom čase je naozaj skvelé."
Zuzana Malíková vo svojej premiére na MS začala súťaž v Nagai Parku v okolí hlavného štadióna tak, ako si pôvodne naplánovala - opatrne. Na 5. kilometri bola 29. (medzičas 23:47) a Mária Gáliková šliapala v náročných podmienkach (30°C, občas spŕchlo) tesne za ňou (24:04). Obe Slovenky sa potom postupne posúvali dopredu. Na medzičase v polovici trate bola chodkyňa Lokomotívy Šurany 26. (47:52) a jej kolegyňa z banskobystrickej Dukly 28. (47:58). Na ďalšom päťkilometrovom úseku však Gáliková zrýchlila a dostala sa pred Malíkovú. Ako sa však neskôr ukázalo, zrýchlenie zverenkyne Romana Benčíka bolo zrejme predčasné, lebo v záverečných 5 km sa poriadne vytrápila (27:10 min) a napokon skončila až šesť priečok za Malíkovou. Gáliková navlas zopakovala umiestnenie z MS 2005 v Helsinkách. Dvadsaťštyriročná Malíková v poslednej štvrtine trate vystupňovala tempo a predstihla ešte päť súperiek, takže sa napokon dostala do prvej dvadsiatky na konečné 18. miesto. Osackú dvadsiatku dokončilo zo 42 chodkýň 33.
Zuzana Malíková: "Bola to jedna z najťažších dvadsiatok mojej kariéry. Horúčavu som až tak veľmi nevnímala, ale bolo mimoriadne dusno. Už v rozcvičke pred pretekmi bola vlhkosť vzduchu 75 percent. Potom spŕchlo a fúkal silný protivietor, ktorý poriadne uberal sily. Skončila som v prvej dvadsiatke, to je pravda, ale chcela som viac. Mám za sebou smoliarsku sezónu, nevyšiel mi celkom podľa predstáv. Už však pomaly začínam premýšľať o budúcej, olympijskej."
Mária Gáliková: "Išlo sa mi veľmi dobre a vôbec nechápem, čo sa stalo v závere. Prišla veľká kríza a bola som rada, že som zabojovala a došla do cieľa. Nič nenasvedčovalo, že by mal nastať nejaký problém. Do dvanásteho kilometra som si strážila tepovú frekvenciu, a potom som už mala ísť podľa pocitov. Takto sme to s trénerom naplánovali. Tri kilometre pred cieľom som zaevidovala, že sa mi mení krok, začala som tvrdnúť. Na jednej strane som rada, že som súťaž dokončila, ale chcela som dosiahnuť viac, aby som si udržala súčasné podmienky v Dukle a mohla sa venovať len chôdzi. Priznávam, pomýšľala som na miesto v prvej dvadsiatke. Chôdzi som obetovala tento rok všetko, u rodičov v Tlmačoch som bola sotva päť dní, inak som bola stále na sústredeniach či pretekoch. Dúfam, že o rok budem mať na olympiáde šancu ukázať, čo vo mne je."