Historický úspech Slováka. Svitko skončil na slávnom Dakare druhý

16.01.2016, 13:35

Slovenský motocyklista Štefan Svitko dosiahol na 38. ročníku Rely Dakar životný úspech. V záverečnej 13. etape finišoval na piatej priečke a v konečnej klasifikácii podujatia skončil druhý, čo je historicky najlepšie umiestnenie slovenského pretekára na prestížnom podujatí. Na celkového víťaza Austrálčana Tobyho Pricea stratil 39:41 min. Tretí skončil Čiľan Pablo Quintanilla, ktorý ovládol sobotňajšiu derniéru s cieľom v Rosariu.

Svitko po 9. mieste v prológu tohtoročného podujatia v priebežnom poradí už len stúpal. Po zrušení prvej meranej etapy sa v ďalších dvanástich len raz ocitol v cieli mimo TOP 10, až päťkrát bol štvrtý, raz druhý a v desiatej etape dokonca dosiahol premiérový etapový triumf na Dakare. V priebežnom poradí podujatia sa od začiatku prebojoval do elitnej päťky a do konca pretekov atakoval vedúce pozície. Po tretej etape bol aj priebežným lídrom, no klesol a konštante si udržiaval tretiu priečku. Po problémoch Puala Goncalvesa poskočil už na druhú, v uplynulých štyroch etapách si ju upevnil a po príchode do Rosaria bez problémov udržal.

Na tohtoročnom podujatí štartoval aj jeho krajan Ivan Jakeš, no pre veľký rozsah zranení ho napokon nedokončil. Po páde v piatej etape ešte nastúpil na štart šiestej, no po približne dvadsiatich kilometroch sa vrátil do bivaku a Dakar sa pre neho skončil.

Pre skúseného Svitka to bolo už siedme púštne dobrodružstvo. Prvýkrát štartoval v roku 2010, v kategórii motocyklov obsadil 13. miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok mu vôbec nevyšiel. Pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu, o dva roky neskôr ho zastavil zasa nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri okruhy pred koncom. V rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piatu priečku, predvlani skončil deviaty.

Premiérový triumf na Dakare slávi Price, ktorý v sobotu finišoval na štvrtej priečke. Vlani skončil v Južnej Amerike celkovo tretí, no tento rok patril medzi najväčších favoritov, keďže Španiel Marc Coma neštartoval. Rodák z Nového Južného Walesu sa stal vôbec prvým Austrálčanom, ktorý ovládol prestížne podujatie.

Záverečný etapový úsek 38. ročníka prestížnych pretekov meral 180 km a pretekári sa na naň vybrali s polhodinovým oneskorením v opačnom poradí vzhľadom na celkovú klasifikáciu. Svitko z Villa Carlo Paz odštartoval ako predposledný a keďže jeho náskok pred tretím Quintanillom bol takmer 16-minútový, od začiatku zvolil opatrné tempo. Na prvom meranom medzičase mu patrila siedma priečka a Quintanillovi dovolil ukrojiť zo straty len necelé dve minúty. Čiľan naďalej virtuálne viedol, no strata na Svitka bola príliš vysoká a slovenský reprezentant si umnou jazdou udržiaval dostatočný odstup od svojho súpera. Napokon finišoval piaty so stratou 6:24 min na víťazný čas juhoamerického pretekára 1:51:27 h. V celkovej klasifikácii mal na neho k dobru vyše 9 minút.

01 - Modified: 2008-01-09 11:24:00 - Feat.: 0 - Title: Cenová politika podľa ministerstva nepotrebuje zásadnejšie zmeny
01 - Modified: 2024-03-02 20:27:42 - Feat.: - Title: Stovky protestujúcich v Dakare žiadali urýchlené usporiadanie volieb 02 - Modified: 2023-01-11 11:24:47 - Feat.: - Title: Svitko obsadil v desiatej etape 20. miesto, Loprais po tragédii odstúpil 03 - Modified: 2023-01-11 09:49:39 - Feat.: - Title: Smrť talianskeho fanúšika spôsobila kolízia s kamiónom Čecha Lopraisa 04 - Modified: 2023-01-10 20:55:38 - Feat.: - Title: Smrteľná nehoda na Dakare, fanúšik zomrel pri prevoze do nemocnice 05 - Modified: 2022-12-31 18:14:57 - Feat.: - Title: Svitko druhý na štarte úvodnej etapy: Nie je to výhodná pozícia
19. apríl 2024 17:14