Slovenskí hokejisti do 18 rokoviihf.com

Mladí Slováci predviedli dokonalý obrat a porazili Česko, tréner nešetril chválou

20.04.2016, 07:38

Slovenskí hokejisti do 18 rokov narazia vo štvrťfinále MS tejto kategórie v Grand Forks na Švédov. Rozhodol o tom záverečný súboj v základnej fáze, v ktorom zdolali v noci na stredu Čechov 4:3 a v B-skupine obsadili konečnú tretiu priečku. Na začiatku druhej tretiny pritom prehrávali ešte 1:3, no trojgólovým obratom napokon pokorili súpera v rámci šampionátov na deň presne po trinástich rokoch.

Zverenci trénera Petra Mikulu splnili základný cieľ a vďaka triumfom 5:4 nad Dánmi a 4:3 nad Čechmi sa vyhli baráži. B-skupinu ovládla Kanada, ktorú vyzvú vo štvrťfinále Švajčiari, Fínov čaká Rusko a Česi nastúpia proti zámorskému suverénovi "áčka" z USA. Úvodné buly duelu Slovensko - Švédsko je na programe v noci piatok o 01.00 SELČ.

Slovensko - Česko 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)

Góly: 4. Liška (Smolka), 36. Bjalončík (Kmec), 43. Solenský (tr. strieľanie), 57. Buček (Studenič, Roman) - 2. Zachar (Havelka), 13. Karafiát (Bělohorský, Kurovský), 21. Zadina (Doudera, Reichel). Rozhodovali: Voss (USA), Warschaw (Rak.) - Davis (USA), Goľak (Biel.), vylúčení: 8:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 463 divákov

zostava SR: Durný - Kmec, Fehérváry, Zeleňák, Bodák, Krempaský, Hedera, Rajnoha, Ivan - Solenský, Krivošík, Ružička - Studenič, Roman, Buček - Lacka, Šmida, Liška - Smolka, Bjalončík, Václav

Prvú zahodenú slovenskú tutovku Česi potrestali už po 78 sekundách, keď Durnému prepadla do bránky Zacharova strela z osi. Už o dve minúty však Česi školácky prepadli na modrej čiare a Liška v nájazde šťastne vyrovnal. Aj naďalej sa hral aktívny hokej do otvorených obrán s množstvom streleckej produkcie. V 13. minúte to podčiarkol gólom Karafiát po nezachytenom nábehu z druhej vlny a 41 sekúnd po štarte druhej tretiny v brejku aj Zadina. Slováci napriek dvojgólovému manku nepoľavili a pokračujúcim forčekingom napokon donútili súpera k chybám. V 36. minúte potrestal Bjalončík zaváhanie v rozohrávke a znížil zblízka na 2:3. V závere tretiny síce nepremenil Solenský trestné strieľanie, no všetko si vynahradil v 43. minúte. Po faule toho istého hráča si v nájazde opäť vybral kľučku a na čistom ľade vyrovnal šikovne na 3:3. Slováci v tretej tretine prišpendlili súpera hlboko v obrannom pásme a odmenou im bol víťazný gól, ktorý strelil v 57. minúte z pravého kruhu Buček.

Peter Mikula, tréner SR 18: "Nedá sa mi začať inak, veľká gratulácia patrí celému kolektívu. Pulzovalo v ňom úžasné športové srdce, sálalo z neho veľké oduševnenie, striedačka intenzívne žila od prvej sekundy, chlapci sa povzbudzovali, 'hecovali' jeden druhého. Ťažko slovami popísať podobnú mladícku eufóriu, to treba jednoducho zažiť. Aj napriek stavu 1:3 nemôžem povedať, že by sme dnes mali v našej hre slabú fázu, išlo o dve herné situácie, ktoré hráči neriešili optimálne. Po celý zápas však udržiavali hladinu vysokej motivácie, neklesli na duchu ani na moment, naopak  prejavovali nezlomnú vôľu po víťazstve. Tentoraz viac než prestíž v derby ich motivovala štvrťfinálová výzva s pragmatickou úvahou, že ďalší postup cez domácu reprezentáciu by bol veľmi ťažký, priechodnejšia by mohla byť cesta cez iného súpera. Naši zverenci išli dnes na maximum za svojim cieľom, o to je radosť intenzívnejšia. Prezentovali sa ako zovretý tím, v ktorom za dnešný výkon ťažko niekoho nechváliť. Užili si svoju šťastnú chvíľu, šampionát sa však nekončí."

02.30 USA - ČR

01 - Modified: 2017-04-21 11:27:13 - Feat.: - Title: "Pre nás ste majstri," znelo z tribún. Slovenský talent mal pri skandovaní slzy v očiach 02 - Modified: 2017-04-20 19:47:05 - Feat.: - Title: Kiska v šatni utešoval mladých Slovákov po vypadnutí z majstrovstiev: Boli ste lepší (video) 03 - Modified: 2017-04-17 22:13:24 - Feat.: - Title: Mladí Slováci klopú na dvere slávnej NHL 04 - Modified: 2017-04-15 20:20:09 - Feat.: - Title: Mladí Slováci pokračujú v skvelých výkonoch, favorizovanú Kanadu obrali o cenný bod 05 - Modified: 2017-01-19 21:37:16 - Feat.: - Title: Akcia roka na Slovensku vyjde na státisíce eur
18. apríl 2024 11:43