TASR/AP

Petra Vlhová zostala v Maribore tesne pod pódiom

08.01.2017, 12:14

Petra Vlhová obsadila v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v Maribore štvrté miesto a Veronika Velez-Zuzulová v 1. kole vypadla. Až v šiestej sezónnej súťaži medzi husto uloženými bránkami tak pódium neobsadilo slovenské lyžovanie. Za víťaznou 21-ročnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou jej vrstovníčka Vlhová zaostala 41 stotín.

Shiffrinová triumfovala po utorňajšej záhrebskej pauze, kde ju na najvyššom stupni vystriedala Velez-Zuzulová. Skúsená 32-ročná Slovenka mala nábeh na podobný triumf aj v Maribore, čomu nasvedčovali prvé dve tretiny trate 1. kola.

Druhé kolá má výborné a v nedeľu naopak v tejto fáze súťaže nešla vo svojej koži Shiffrinová, rýchlejšie od top-favoritky boli viaceré pretekárky na čele s Vlhovou. Američanke to však v súčte s prvým kolom stačilo na 26. triumf kariéry a siedmy v tejto zime, pričom v slalome vyhrala 5 zo 6 podujatí. Druhá skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,19 s), tretia Frida Hansdotterová zo Švédska (+0,31).

"Každé preteky sú odlišné. V tréningu sa snažím pracovať rovnako na slalome aj obrovskom slalome, čo je v mojom prípade zmena v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami. Dnes som nepodala najlepší výkon a o to som radšej, že som uspela. Dnes to nevyšlo Veronike Velez-Zuzulovej, minule mne a pokračuje náš súboj o malý glóbus. Dnes som získala výhodu a to je dôležité, lebo Veronika je fakt dobrá," vyhlásila víťazka na tlačovej konferencii.

Shiffrinová si posilnila svoje vedúce postavenie v disciplíne i v celkovej klasifikácii. V slalome sa Velez-Zuzulová drží na druhej priečke a Vlhová je štvrtá, obe Slovenky sa pohodlne držia aj v prvej desiatke celkového poradia, pretože slalomy tvoria tretinu odjazdených súťaží.

Mariborský slalom ako najmenej vydarený zo slovenského pohľadu nasledoval päť dní po tom, ako obe elitné reprezentantky predviedli grandiózne double v Záhrebe. Teraz v prebiehajúcej zime prvýkrát vypadla Velez-Zuzulová, keď na oboch medzičasoch 1. kola viedla. Hoci ju trápila choroba a silný kašeľ, na medzičasoch mala na Shiffrinovú náskok štyri, resp. osem stotín. V dolnej časti však vošla do zatvorenej bránky príliš nízko, stratila rovnováhu a jej pokus vrátiť sa do línie žrdí bol márny.

Vlhová, ktorej tréner Livio Magoni vytýčil trať prvého kola, sa zaradila po prvej časti na priebežnú štvrtú pozíciu s odstupom 0,48 sekundy na Shiffrinovú. V druhom dupla na plyn až po prvom medzičase a hoci iba stotinku zaostala za najrýchlejším časom kola, rozhodovali stotinky a celosezónny fakt, že najlepšie slalomárky sezóny si dokážu v každej súťaži svoje pozíciu udržať. Vlhovej tak k stupňom chýbala desatina.

"Nie je to na zahodenie, ale bola som veľmi blízko k pódiu, takže ma to mrzí. Nič sa nedá robiť, som rada aj za štvrté miesto. Chýbalo mi k tomu viac v prvom kole, najmä na začiatku tam boli rezervy. Ani v druhom kole som hore nevedela zrýchliť, ale potom to už išlo dobre a keď som prišla do cieľa, tak som si myslela, že by to mohlo na pódium stačiť," konštatovala v cieli pre TASR Vlhová.

Výsledky slalomu SP v Maribore:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,61 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,19 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,31, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,41, 5. Nina Lösethová (Nór.) +0,88, 6. Šárka Strachová (ČR) +1,34, 7. Ana Buciková (Slovin.) +1,48, 8. Bernadette Schildová (Rak.) +1,52, 9. Chiara Costazzová (Tal.) +1,84, 10. Ilka Štuhecová (Slovin.) +1,85, ... Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) vypadla v 1. kole

Celkové poradie SP (po 18 z 37 súťaží):

1. Shiffrinová 948 b., 2. Lara Gutová (Švaj.) 643, 3. Tessa Worleyová (Fr.) 563, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 547, 5. Štuhecová 539, 6. Holdenerová 455, 7. VELEZ-ZUZULOVÁ 390, 8. VLHOVÁ 384

Poradie v slalome (6 z 10):

1. Shiffrinová 500 bodov, 2. VELEZ-ZUZULOVÁ 390, 3. Holdenerová 340, 4. VLHOVÁ 271, 5. Strachová 241, 6. Hansdotterová a Lösethová po 222

01 - Modified: 2022-03-21 13:02:46 - Feat.: - Title: Športovci ukazujú, prečo Putin nemá šancu vyhrať 02 - Modified: 2022-03-20 11:15:42 - Feat.: - Title: Vlhová sa dostala na stupne víťazov. Sezónu ukončila tretím miestom 03 - Modified: 2022-03-17 09:05:57 - Feat.: - Title: Vlhová neobháji veľký glóbus. V super-G skončila až sedemnásta 04 - Modified: 2022-03-16 10:59:13 - Feat.: - Title: Vlhovej šance na celkový triumf vo Svetovom pohári sa znížili, Shiffrinová vyhrala zjazd 05 - Modified: 2022-03-11 17:45:45 - Feat.: - Title: Vlhová zvíťazila v obrovskom slalome v Are. Znížila manko na Shiffrinovú
18. apríl 2024 10:40