12.05.2017, 00:00

Stiahol masku. Kričal. A stal sa lídrom

Brankár Július Hudáček bol doteraz vnímaný ako zabávač tribún. V Kolíne však svojím výstupom „vyčistil“ kabínu.

Július Hudáček odchytal na šampionáte tri zápasy a tešil sa z jediného víťazstva proti nováčikovi na MS z Talianska.
Zdroj: TASR

Štartuje už na svojich šiestych majstrovstvách sveta v kariére, bol aj členom strieborného tímu z Helsínk 2012. Brankár národného tímu Július Hudáček však nikdy nepatril medzi vyhlásených rečníkov a autority, ktoré by postrehmi a nápadmi vstupovali do diania v mužstve. Príbeh o gólmanovi, ktorého verejnosť možno viac ako z výkonov na ľade pozná vďaka jeho pozápasovým oslavám – takzvanej Hudašou – sa zmenil. A to v druhej prestávke zápasu proti Dánsku, keď po katastrofálnom výkone prehrávali Slováci 0:3. Hudáček prišiel do kabíny, stiahol si masku a paľbou hlasných a tvrdých slov ostro skritizoval nedostatky v hre mužstva. Ako v rozhovore pre Hospodárske noviny priznal, prvýkrát v kariére sa odvážil takto vystúpiť pred plnou šatňou na majstrovstvách sveta. „Vytočil ma ten tretí gól, ktorý sme dostali pár sekúnd pred koncom tretiny. Bolo to spontánne rozhodnutie,“ uviedol pre HN.

Úlohu vodcu odmieta
Po jeho kritike prišiel takmer zázračný posun v hre a vo výkonoch slovenských hokejistov. Proti Dánsku a následne aj favorizovanému Nemecku vybojovali 2 body po remízach v riadnom hracom čase. „Ak by sme na šampionáte takto hrali od začiatku, vyzeralo by to v tabuľke úplne inak. Posledné štyri tretiny bolo na chalanoch vidieť nasadenie, bojovnosť, hádzanie sa do striel aj plnenie taktických pokynov od trénerov,“ hovorí odchovanec hokeja v Spišskej Novej Vsi. Napriek jeho pre mnohých nečakanému výstupu sa Hudáček nepasuje do úlohy vodcu tímu. Tým ostáva podľa neho naďalej kapitá