30.10.2017, 14:00

Známy psychiater: Duševná choroba nie je postihnutie diablom

Bol jednou z tvárí slovenskej psychiatrie, založil Ligu pre duševné zdravie, médiá ho neustále citovali. PETER BREIER (67). Po 30 rokoch práce na Slovensku však odrazu ako keby zmizol. Odišiel do Anglicka, kde sa psychiatrii venoval ďalších 9 rokov. V súčasnosti je už naspäť na Slovensku a začína sa znova venovať Lige pre duševné zdravie.

Známy psychiater: Duševná choroba nie je postihnutie diablom
Zdroj: HN/Peter Mayer

Keď človek príde do psychiatrickej nemocnice, čo vidí? Ľudí, ktorí sa kníšu a niečo mrmlú, ďalších, ktorí kričia, iných, ktorí sú agresívni?
To už neexistuje. Kedysi bola psychiatria oddelenie, kde sa naozaj kričalo, kde si ľudia nahlas rozprávali sami pre seba, boli zjavne mimo reality. Dnes vďaka pokroku vo farmakologickej liečbe a inému prístupu k pacientom nič podobné na psychiatrických oddeleniach už nevidieť.

Zdroj: Téma

Je povolanie psychiatra nebezpečné? Stáva sa, že pacient lekára napadne?
Existuje mýtus, že duševne chorí sú násilní a nebezpeční. Pacienti však reagujú strachom na domnelé nebezpečenstvo, ktoré môže byť dôsledkom bludu alebo halucinácie. Vo všeobecnosti sú duševne chorí menej často agresívni ako zdravá populácia. Ale, samozrejme, môže sa stať, že sme terčom útoku. Mal som veľmi milého, dobrého kolegu, ktorý mal výborný prístup k pacientom. Išiel po chodbe okolo pacienta, s ktorým mal veľmi dobrý vzťah, no naraz mu dal pacient takú ranu päsťou, že mu zlomil čeľusť. Zrejme pod vplyvom halucinácie. V dávnej minulosti som tiež dostal facku od pacienta, pacientka na mňa z prvého poschodia vyliala šerbeľ plný moču, dementní pacienti, ktorí bývajú veľmi nepokojní, ma opľuli. Niekedy sa dá zo správania pacienta odčítať, že niečo prichádza, ale stane sa, že to nie je možné odčítať. Pacient reaguje na domnelé ohrozenie tak, že sa bráni, a na agresiu reaguje agresiou. V nemocniciach preto najviac ohrozovali agresívnych ošetrovateľov, tí boli najčastejšie zranení. Malá 50-kilová sestrička si s pacientom vedela poradiť skôr ako agresívny ošetrovateľ.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík GOLD alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.