Fínsky hráč Valtteri Puustinen strieľa druhý gól cez kanadského brankára Jordana Binningtona v zápase A-skupiny Kanada - Fínsko na MS v ľadovom hokeji 2024. FOTO: TASR/AP

MS v hokeji: Kanaďania zdolali v šlágri Fínsko, Nemci zas Poľsko v B-skupine

18.05.2024, 19:00

O triumfe obhajcov titulu rozhodol gól Brandona Hagela z 52. minúty, výhru spečatil v závere do prázdnej bránky Dawson Mercer.

Hokejisti Nemecka zvíťazili  v sobotňajšom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave nad Poľskom 4:2.

B-skupina

Favorit zápasu sa v tretej tretine dostal do vedenia 3:0 a hoci Poliaci dvoma gólmi v krátkom slede znížili na 3:2, vyrovnať nedokázali. Nemci majú 12 bodov a triumfom nad Poľskom sú blízko k definitíve postupu do štvrťfinále. Poliaci sú naďalej na poslednej 8. priečke skupiny.

Pre oba tímy to bol predposledný šiesty zápas v základnej skupine. Nemci ju uzavrú po dvoch dňoch voľna v utorok 21. mája od 12.20, keď narazia na Francúzov, Poliaci budú hrať v pondelok od 20.20 s Kazachstanom.

Oba tímy nastúpili na druhý zápas v priebehu dvoch dní a od úvodných minút sa hral vyrovnaný hokej. Na bezgólovej prvej tretine, v ktorej mali herne mierne navrch Nemci, nič nezmenili ani dve presilovky. V 26. minúte nevyužil poľský útočník Macias sľubnú šancu a Ehl z následného protiútoku prestrelil brankára Zabolotného - 1:0.

MS v hokeji: Švédi porazili Lotyšov, Švajčiarsko rozdrtilo Dánsko a dostalo sa do čela skupiny

V 36. minúte Dziubinski hodil hokejku v šanci Nemcov a Peterka z trestného strieľania zvýšil na 2:0. Keď Ehliz v 45. minúte zvýšil na 3:0, vyzeralo to na jasnú záležitosť Nemcov. Poliaci sa však nevzdali a do zápasu ich vrátil Wajda pokusom z ostrého uhla - 3:1. Krátko na to Poliaci využili zmätok v obrane súpera a Komorski dorazil vlastnú strelu - 3:2. Poliaci však nezvládli už nasledujúce striedanie, Reichel sa dostal do úniku, ktorý zakončil dorážkou Peterka - 4:2.

A-skupina

Kanadskí hokejisti zvíťazili v sobotňajšom šlágri A-skupiny MS v Prahe nad Fínskom 5:3. O triumfe obhajcov titulu rozhodol gól Brandona Hagela z 52. minúty, výhru spečatil v závere do prázdnej bránky Dawson Mercer. Severanom nestačili vo vyrovnanom dueli ani dva presné zásahy Jesseho Puljujärviho.

Kanaďania sa posunuli v tabuľke na druhé miesto, keď sa so 14 bodmi vyrovnali lídrovi skupiny Švajčiarsku. Práve s ním odohrajú ďalší zápas v nedeľu o 20.20 h. Fíni, ktorí zostali so siedmimi bodmi na štvrtom mieste a stále nemajú istú účasť vo štvrťfinále, nastúpia v pondelok v rovnakom čase v dôležitom dueli proti piatemu Dánsku.

Česi postúpili do štvrťfinále, Mrázek udržal čisté konto. V sobotu doobeda dorazí do Prahy veľká posila

Sobotný šláger priniesol atraktívny hokej, v ktorom nebola núdza o zaujímavé momenty. Lepšie začali Fíni, ktorí viedli už v 4. minúte 2:0. Najprv sa presadil z dorážky Puljujärvi a následne využil presilovku po ukážkovej kombinácii Puustinen. Kanaďania postupne vyrovnali hru a vzápätí aj skóre, keď sa presadili Cozens a Tanev. Jeho gól musel odobriť videorozhodca, záznam ukázal, že puk prešiel za bránkovú čiaru. Druhú tretinu začali svižnejšie severania, v 26. minúte Innala netrafil odkrytú bránku.

Obhajca titulu odpovedal šancami Mercera a Paula. V čase najväčšieho kanadského tlaku však rozbehli "Suomi" akciu, ktorá pokračovala delovkou Vittäsmakiho, puk sa po odraze od zadného mantinelu dostal k Puljujärvimu a ten ho poslal do odkrytej siete - 2:3. Potom sa negatívne zviditeľnil Byram, ktorý zasiahol strelca tretieho fínskeho gólu úmyselne hokejkou medzi nohy a dostal 5 min + DKZ. Hra 4 na 4 viac vyhovovala Kanade, keď vyrovnal Power, následnú dlhšiu presilovku Fíni nevyužili.

V tretej časti sa čakalo na vážnejšiu chybu, ktorá rozhodne. Granlund a Mercer ešte svoje šance nevyužili, ale v 52. min už Hagel skóroval, keď ho nezištne našiel Tavares - 4:3. Severania v závere zatlačili súpera pred jeho bránku, ale vyrovnávajúceho zásahu sa nedočkali, keď Binnington vychytal Hyryho. Naopak, Mercer do prázdnej fínskej bránky spečatil na konečných 5:3.

MS v hokeji 2024

01 - Modified: 2024-05-18 16:36:58 - Feat.: 1 - Title: Amerických hokejistov na olympiáde povedie tréner Sullivan. Premiéru absolvuje na Turnaji štyroch krajín 02 - Modified: 2024-05-17 17:08:29 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Nemci deklasovali ďalšieho súpera. V tabuľke predbehli Slovákov 03 - Modified: 2024-05-17 17:05:52 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Najprv obavy, teraz slová chvály. Mladý útočník Pospíšil v Ostrave zaujal 04 - Modified: 2024-05-16 21:17:34 - Feat.: 1 - Title: Američania suverénne porazili Francúzov v "slovenskej" B-skupine, vedenia sa ujali hneď 05 - Modified: 2024-05-17 06:32:24 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Šimon Nemec vytvoril rekord. Prekonal 89 rokov starý zápis
01 - Modified: 2024-05-20 12:26:48 - Feat.: - Title: Poliaci vám rozumejú. Duda pobúril kondolenciou Iránu, pripomenul smrť Kaczynského 02 - Modified: 2024-05-20 12:16:39 - Feat.: - Title: Czerkawski vytiahol príhodu s Pálffym, spomína si na viacerých Slovákov v NHL 03 - Modified: 2024-05-20 12:23:07 - Feat.: - Title: Slováci sa sťažujú na teplo. "Nie sme roboti, ale ľudia. Takto to ďalej nepôjde," hovorí Nemec 04 - Modified: 2024-05-20 11:12:15 - Feat.: - Title: MS v hokeji bez zbornej? Zbytočný šampionát, na naše vylúčenie najviac doplácajú Česi, tvrdia Rusi 05 - Modified: 2024-05-20 11:00:00 - Feat.: - Title: Dúha v konzervatívnom Poľsku. Prvýkrát požehnali párom rovnakého pohlavia, farár si sype popol na hlavu
menuLevel = 2, menuRoute = sport/ms-v-hokeji-2024, menuAlias = ms-v-hokeji-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
20. máj 2024 16:34