Podvody na vratkách DPH a clách sa výrazne eliminovali. Tvrdí prezident Finančnej správy František Imrecze. Podľa neho sa preto finančná správa ide sústrediť aj na iné oblasti: eKasu a modernizáciu colných procesov, aby Slovensko pritiahlo na  colné konanie veľké, spoľahlivé firmy.

Firmy v minulosti hovorili, že im daniari neúmerne dlho zadržiavali nadmerné odpočty. Potom prišli dve úľavy – priebežné vyplácanie vratiek a úroky z omeškania. Využívajú sa tieto inštitúty?

Využívajú sa tam, kde sú využiteľné. Dám vám dve čísla. Na konci roku 2017 sme mali otvorené kontroly rizikových nadmerných odpočtov v hodnote 90 miliónov eur, čo je veľmi nízka hodnota. DPH je 5,5 miliardová daň. Celkovo nadmerné odpočty majú na ročnej báze hodnotu  päť miliárd. Ak máme otvorených 90 miliónov identifikovanej rizikovej DPH, tak sa dá s trochou nadhľadu povedať, že sa nám podarilo eliminovať podvody  s nadmernými odpočtami. Máme presné analytické systémy a otvárame kontroly len tam, kde máme istotu nálezu. V drvivej vačšine prípadov ide o oprávnené zadržanie nadmerného odpočtu. Preto aj využitie týchto dvoch inštitútov postupne stráca opdstatnenosť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.