Vyše 69 % mladých ľudí vymení akýkoľvek zamestnanecký benefit za možnosť pracovať variabilne. Zdieľané pracovné miesta, s ktorými sa spája flexibilný pracovný čas, sa tak stávajú úspešnými čoraz viac. Ukázal to prieskum spoločnosti Regus.

Ako uviedol v stredu v Bratislave na stretnutí s novinármi Karel Pelán, country manager Regusu pre Českú republiku a Slovensko, voľný pracovný režim láka mileniálov viac ako vyššia mzda. Od roku 2005 vzrástol počet ľudí pracujúcich „odkiaľkoľvek“ až o 103 %, pričom viac ako polovica profesionálov dnes odpracuje väčšinu zo svojho týždňa mimo štandardnej kancelárie. Tento voľnejší štýl, ktorý zamestnancom dovoľuje zariadiť si prácu a súkromný život podľa vlastných možností a aj napriek tomu odviesť 100 % výkon, preferuje čoraz viac ľudí.

Na tento fenomén reaguje aj globálny poskytovateľ firemných priestorov Regus, ktorý otvoril v bratislavskom Polus Tower II už štvrté centrum so zdieľanými kanceláriami na Slovensku. Tie sú zaujímavé pre firmy aj z finančného hľadiska. Na nákladoch môžu ušetriť až pätinu.

"Mladí ľudia nechcú byť zviazaní štandardnými pracovnými podmienkami osemhodinového času na jednom mieste. Uvedomujú si nutnosť odvedenia svojej práce, no deň si chcú zariadiť podľa seba, svojej rodiny či koníčkov. Na výhody začínajú prichádzať aj zamestnávatelia. Množstvo spoločností zistilo, že poskytovaním flexibilného pracovného miesta si dokážu jednoduchšie udržať tých najschopnejších ľudí," zdôraznil Pelán.

Zdieľané kancelárie v spojitosti s coworkingovým centrom sú pre zamestnávateľov zaujímavé aj z hľadiska efektivity. Zamestnávatelia nemajú počiatočné investície do zariaďovania ani dlhodobé záväzky súvisiace s prenájmom, objednávajú si len toľko pracovných miest, koľko aktuálne potrebujú. V prieskume sa uvádza, že až 80 % firiem si volí zdieľané kancelárie práve z dôvodu redukcie nákladov. Ušetria najmä na obstaraní nehnuteľnosti, platbách za nájom, opravách či administratíve. Tretina spoločností z celkového počtu viac ako 18.000 dopytovaných podnikateľov z 96 krajín uviedla úsporu 5 až 10 %, polovica potvrdila úsporu 10 až 20 % a necelá pätina tvrdí, že jej náklady klesli o viac ako pätinu.

Jedným z najväčších vplyvov na zmenu starej kancelárskej klasiky sú moderné technológie. Až dve tretiny mladých ľudí v prieskume uviedli, že k spokojnosti v zamestnaní potrebujú najmodernejšie technológie a kvalitné pripojenie na internet. Ten je podľa prieskumu najdôležitejším kritériom až pre 81 % ľudí pri voľbe pracovného miesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.