Tajné jazerá na Slovensku, kde strávite parádne leto
Pripravili sme pre vás tipy na letné kúpanie v menej známych jazerách a priehradách. Spoznáte tam krásu prírody aj našu históriu.
editor prílohy Podnikanie
Pripravili sme pre vás tipy na letné kúpanie v menej známych jazerách a priehradách. Spoznáte tam krásu prírody aj našu históriu.
Ako si firmy a živnostníci môžu do konca decembra ovplyvniť výšku daní. Pravidlá vysvetľujú daňové poradkyne Ingrid Cicáková a Marcela Bošková.
Štát chce ľudí a firmy odbremeniť od behania po úradoch. Tie budú musieť „vyťahovať“ a navzájom si zasielať doklady či prílohy k podaniam občanov a podnikateľov z vlastných databáz. Na to však treba fungujúce e-prepojenie úradov, čo stále celkom nie je. Na otázky znižovania administratívy odpovedajú experti.
Vláda sľubuje, že podnikatelia i radoví občania už nebudú musieť obiehať úrady a pýtať či nosiť im rôzne potvrdenia a doklady. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini hovorí, že to zlepší prácu úradov, čo je aj jeho priorita.
Štát sa púšťa do boja s papierovaním. Úradníci by už bežných ľudí, ale ani podnikateľov nemali preháňať kvôli chýbajúcim dokladom.
Odvodom Sociálnej poisťovni sa môže podnikateľ vyhnúť. Či je to však vhodné, si treba dobre premyslieť, lebo si tým zníži dôchodok. O tom, ako a kedy sa platia sociálne a zdravotné odvody v eseročke a pri ďalších formách podnikania, informujú experti.
Majiteľ a konateľ jednoosobovej eseročky je tá istá osoba. Vo firme môže pracovať v rôznych pozíciách, takže by mali vedieť, aký je medzi tým rozdiel. Dôvodom je aj to, že štátne inštitúcie odlišne hodnotia ich príjmy, hoci ide o toho istého človeka. Od toho potom závisia aj odvody a dane. Rozdiely v „zamestnaní sa sa“ v eseročke vysvetľuje daňová poradkyňa zo spoločnosti A&T solutions Marcela Bošková.
Bežne sa človek dostane do kontaktu so zmluvou o správe domu alebo s pracovnou zmluvou niekoľkokrát za život. Preto je dobré vedieť, kde hrozí chyba, alebo dokonca, kedy je zmluva neplatná. Nechajte si poradiť od právnikov a ďalších odborníkov.
Viac pôdy pre drobných farmárov a rodinné podniky a väčší poriadok v evidencii prenájmu parciel. Tak si štát predstavuje účinok novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorý začne platiť od mája 2018. Tu sú rady a názory expertov na zmenu legislatívy.
Štát má dosť úradov a organizácií na to, aby vykonával svoje kompetencie vo vzťahu k pôde. Ak bude všetko robiť a vyžadovať podľa zákona, nie je nutné dávať nikomu privilégiá. Tvrdí to Alexander Lančarič, konateľ spoločnosti DELTA Slovakia.
Nové pravidlá prenájmu pôdy a lesných pozemkov rozdelili podnikateľov. Kým štát a desiatky organizácií združené vo Vidieckej platforme zmeny vítajú, veľkí zamestnávatelia sú proti. Tvrdia, že novela tohto zákona môže vniesť do agrosektora a produkcie potravín chaos a ohroziť stabilitu trhu s pôdou.
Novela zákona o nájme pozemkov prelomila dedičstvo socializmu. Drobní a mladí farmári sa majú oveľa ľahšie dostať k pôde.
Podpora pri hľadaní a sťahovaní sa za prácou, ale aj finančné úľavy pre tých, ktorí chodia do kúpeľov. Aj taká je starostlivosť o zamestnancov či seniorov zo strany štátu. Nie vždy sú však dotácie a podpora adekvátne. Takto to vidia experti.
V kúpeľoch je možné využiť bazénové a vaňové procedúry v minerálnej vode, škótske streky, rašelinové zábaly, masáže, lymfodrenáž, parafínové zábaly, elektroterapiu, rehabilitačný telocvik, bylinkové kúpele a ďalšie ozdravné kúry. K dispozícii je lekár, ktorý urobí vstupné vyšetrenie a dá sa s ním aj počas pobytu konzultovať zdravotný stav.
Štát sa rozhodol podporiť záujem o kúpele. Chce tak pomôcť zreformovať toto odvetvie.