Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
31.12.2017, 00:00

Mladý Slovák, ktorý mení staré haraburdy na zbrane s príbehom

Z malej dielničky pri jednom z rodinných domov v Skalici sa ozýva zvuk brúsky.

Mladý Slovák, ktorý mení staré haraburdy na zbrane s príbehom
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Ak by ste vkročili dovnútra, zbadali by ste JAKUBA PETRÁŠA (25), ako obrusuje čepeľ budúceho noža na pásovej brúske, ktorú zmajstroval jeho otec. Vedľa má niekoľko ďalších rozpracovaných nožov, z ktorých po dokončení dostane každý svoje meno pripomínajúce mená z kníh J. R. R. Tolkiena. Jakubove nože doslova vznikajú zo starého železa, využíva totiž všetko možné. Staré kľúče, nebožiece, pilníky, listové pružiny či pílové listy tak dostávajú druhý život.

Zdroj: Čarovné Slovensko

​V dielni je príjemne, v malej piecke horí oheň, Jakub brúsi a brúsi, keď ho to prestane baviť, začne sa venovať ďalšiemu nožu. Vykoval ich vo vyhni v neďalekom priemyselnom dvore, vždy si ich nachystá niekoľko, aby nemusel lietať hore-dole. Pri troche snahy dokáže vyrobiť za týždeň jeden nôž.

Krása z harabúrd
Nože si ho získali ešte ako malého chlapca, zaujímala ho história, veľa čítal, lákalo ho kováčstvo. „Rozprával mi o tom aj starý otec, ktorý kedysi chodieval do kováčskej dielne, ba dokonca sám mal byť kováčom, ale zmenilo sa to. S druhým starým otcom sme na nákove, ktorú mám teraz v dielni, prekúvali klince na malé nožíky a hral som sa, že sú to meče. No a v štrnástich rokoch som sa o remeslo začal zaujímať aj prakticky, zohnal som si nákovu, s otcom sme zostrojili vyhňu. Skúšal som kovať prvé veci a boli to práve nože,“ spomína Jakub.

Prekúval všetko možné, čo doma našiel. Staré majzle, súčiastky z poľnohospodárskych strojov, a tento štýl mu aj zostal. „Je to pre mňa bližšie, pretože všetky tieto veci majú v sebe príbeh. Nájdem niečo, čo má nejakú minulosť, a ja tú minulosť prepojím s drevom, je mi to oveľa bližšie ako nakupovanie ocele z cudziny. Vlastne využijem niečo, čo by sa inak vyhodilo. Oceľ má šťastie, že ju možno recyklovať. Pretavia ju, namiešajú určitú zmes a vznikne oceľ rôznych tried. V minulosti oceľ vznikala trochu iným spôsobom, takže jej hodnoty, ktoré získala v minulosti, sa stratia. Z praktického hľadiska je dnešná oceľ kvalitnejšia než tá z minulosti, ale z estetického je pre mňa zaujímavejšia práve neraz aj sto rokov stará oceľ,“ vysvetľuje.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.