Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
24.12.2019, 00:00

Netradičné Vianoce: Takto vyzerajú sviatky na tatranskej chate

  • Zabudnite na televíziu, stres v kuchyni pri príprave sviatočného menu či zháňanie darčekov na poslednú chvíľu.
  • Vianoce na Zamkovského chate sú o tichu, pohode a blízkosti.
  • Stačí si obuť vibramy a vykročiť na túru.
Netradičné Vianoce: Takto vyzerajú sviatky na tatranskej chate
Zdroj: Shutterstock

Kráčame cestičkou od Hrebienka okolo Bilíkovej chaty, vodopádov Studeného potoka a Rainerovej útulne vyššie k Zamkovského chate. Až po Rainerku je to pohodová prechádzka, ktorú zvládajú aj menšie deti, za mostíkom ponad rieku už začína seriózne stúpanie po skalnatom chodníku. V zime si treba do batoha pribaliť mačky, zamrznutá cesta môže byť zradná.

​Zamkovského chata pod Lomnickým hrebeňom vo výške 1 475 metrov n. m. je celoročne otvorená. Postavil ju v roku 1943 Štefan Zamkovský a hoci spočiatku nemala oficiálny názov, nik jej nepovedal inak ako Zamkovského chata. Štefan Zamkovský bol rodák z Levoče, ktorý miloval hory. V Tatrách si našiel prácu nosiča, stal sa spoluchatárom na Téryho chate a ostal tam až do roku 1942, keď si zaumienil vybudovať chatu v ústí Malej Studenej doliny. A tak tu vyrástol dvojpodlažný objekt, prízemie tvorila jedáleň, kuchyňa a byt chatára, na poschodí boli hosťovské izby.

Život na chate
„Štefan Zamkovský žil na chate aj spolu so svojou manželkou Ludmilou a neskôr aj s dcérkou Zdenkou,“ hovorí súčasná chatárka Jana Kalinčíková, keď nám ukazuje fotky na stene, ktorými si pôvodného majiteľa dodnes pripomínajú. Zamkovskí sa však z domčeka v horách dlho netešili, v roku 1948 prišiel „Víťazný február“ a o chatu prišli. Potomkovia ju dostali späť až po revolúcii a krátko nato sem prišla aj Jana Kalinčíková. Od roku 1996 bola na chate správkyňou, o sedem rokov neskôr ju od dedičov odkúpila. Hoci pochádza z Považskej Bystrice, Vysoké Tatry a hlavne chalúpka v horách jej učarovali.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.