16.08.2017, 00:00

Využite úľavy aj na dani za psa

Chcete mať úľavu na dani z pozemkov, rodinných domov, bytov či garáží? Odpoveď na to, či ju môžete dostať, vám dá všeobecne záväzné nariadenie obce či mesta, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Je možné, že poslanci zastupiteľstva vás o túto výhodu môžu aj pripraviť, keďže zákon im dáva možnosť, nie však povinnosť poskytnúť určitej kategórii ľudí nižšie sadzby dane. Vy si však musíte ustriehnuť január 2018, v tom čase sa totiž o úľavy žiada. Inak o ne prídete. Zisťovali sme, ktoré krajské mestá zvýhodňujú dôchodcov.

Využite úľavy aj na dani za psa
Zdroj: Reuters

Bratislava:
Daň z nehnuteľností:
Polovičnú daň z pozemkov, okrem stavebných, môžu využiť osoby nad 70 rokov, a to len vtedy, ak slúžia na ich osobnú potrebu. O 60 percent menej zaplatíte za rodinný dom alebo byt, ktorý slúži na vaše trvalé bývanie, pod podmienkou, že k 1. januáru 2018 budete mať 65 a viac rokov. Bez ohľadu na vek to platí aj pre držiteľov preukazu ŤZP a ŤZP-S, tiež prevažne alebo úplne bezvládne osoby a len na byt určený na ich trvalé bývanie. Máte nárok aj na polovičnú úľavu z dane za garáž, ak máte preukaz ŤZP alebo ŤZP-S a používate ju na svoju dopravu.

Rada HN: Nezabudnite na budúci rok v januári podať priznanie alebo čiastočné priznanie na tlačive, ktoré je zverejnené na webovej stránke www.bratislava.sk. Vek preukážete rodným číslom a zdravotný stav rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny alebo preukazom ŤZP.

Daň za psa: V Bratislave vykonávajú správu daní mestské časti, ktoré majú sadzby zverejnené na svojich webových stránkach. Daň plynie do ich rozpočtu. Nájdete tam úľavy a rady, ako aj postup, ako si nárok máte uplatniť. Priznanie sa podáva na predpísanom tlačive.

Trenčín:

Daň z nehnuteľností:
Vlastník nad 70 rokov zaplatí o polovicu nižšiu daň za záhrady, ktoré slúžia výhradne na jeho osobnú potrebu. Rovnako aj za rodinný dom a byt, ktorý slúži na jeho trvalé bývanie. Platí sa 0,29 eura za každý, aj začatý štvorcový meter bytu ročne vrátane pivnice, so zľavou o polovicu menej. Rovnaká sadzba platí aj pre rodinné domy, kde ešte navyše za každé podlažie okrem prízemia zaplatíte 0,10 eura. Vzťahuje sa to aj na dôchodcov pod 70 rokov, avšak musia mať preukaz ťažko

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.