17.08.2017, 00:00

Penzisti šetria na dani aj poplatkoch

Zistite, na čo všetko máte nárok, a nepremeškajte benefity a pomoc, ktoré môžete ako dôchodcovia získať.

Penzisti šetria na dani aj poplatkoch
Zdroj: Dreamstime

Úľavy na dani za psa, byt či garáž sú len príkladom toho, kde môžete ako starobný dôchodca ušetriť. Menej platíte aj na poplatkoch za verejnoprávne médiá a poisťovne vám vrátia tiež doplatky za lieky. Pozrite si, na čo máte zo zákona nárok.

Radí HN


1. Doplatky za lieky
Som starobný dôchodca. Vrátia mi poisťovne nejaké peniaze za lieky?
Zdravotné poisťovne musia zo zákona určeným skupinám poistencov vrátiť doplatky za lieky na predpis. Ak zaplatíte za lieky viac, ako je takzvaný limit spoluúčasti, peniaze vám vrátia raz za štvrťrok. Doplatky sa vracajú okrem starobných dôchodcov aj držiteľom preukazov zdravotne ťažko postihnutých ľudí a invalidným dôchodcom. Poberatelia
uvedených penzií doplatia za lieky štvrťročne maximálne 25 eur.

2. Ochranný limit
Čo presne znamená limit spoluúčasti pri doplatkoch za lieky?
Ochranný limit, alebo inak limit spoluúčasti, stanovuje výšku maximálnej sumy, ktorou sa ako poistenec spolupodieľate na úhrade kúpených liekov za jeden kalendárny štvrťrok. Do limitu spoluúčasti sa započítava doplatok za najlacnejšiu verziu lieku na trhu. Ak zaplatíte viac, poisťovňa vám vráti doplatok za lieky. Pacienti pre to, aby získali peniaze, nemusia spraviť nič. Nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, tie im automaticky vrátia peniaze do 90 dní od skončenia kvartálu.

3. Neskoršia platba
Do akej sumy si penzista nedopláca na lieky?
Starobní dôchodcovia majú zákonom stanovený ochranný limit 25 eur za štvrťrok. Do limitu sa počítajú len najlacnejšie lieky na ochorenie, pre ktoré podstupujete liečbu. Ťažko zdravotne postihnutí a invalidi majú ochranný limit vo výške 30 eur za tých istých podmienok. O vrátenie doplatkov nemusíte nikde žiadať, peniaze vám poisťovňa vráti do 90 kalendárnych dní. Ak v danom štvrťroku prekročíte limit o menej ako tri eurá, poisťovňa peniaze nevráti. Nemusíte sa však báť, že o ne prídete úplne. Poisťovňa tieto peniaze prenesie do ďalšieho štvrťroka
a následne v

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.