18.10.2017, 00:00

Štát podporí prácu presídleným ľuďom

Slováci sa nevyznačujú ochotou presúvať sa za zamestnaním na väčšie vzdialenosti. Vláda preto chystá od januára silnejšie opatrenia, aby podporila pracovnú mobilitu. Ak sa presťahujete za robotou napríklad aj s rodinou, štát vás po novom zadotuje stovkami až tisíckami eur.

Štát podporí prácu presídleným ľuďom
Zdroj: Dreamstime

Ako vám môže pomôcť podpora mobility za prácou

Čo platí dnes

Od januára 2016
štát modifikoval príspevok na presťahovanie za prácou, ktorý premenoval na podporu mobility za prácou. Vďaka zmene v zákone o zamestnanosti sa tak rozšírilo pole na jeho poskytovanie. Pôvodná podmienka týkajúca sa zmeny miesta trvalého pobytu sa rozšírila – v súvislosti so získaním zamestnania – aj na prechodný pobyt.

Príspevkom na podporu mobility za prácou si teda môžete pokryť výdavky na bývanie súvisiace so zmenou vášho pobytu, ak nastala kvôli získaniu novej práce. Týka sa to prípadov, ak sa lokalita vášho nového, či už trvalého alebo prechodného, pobytu nachádza vo vzdialenosti najmenej 70 km. Štát zaviedol aj vhodnejší mechanizmus vyplácania, a to s mesačnou frekvenciou. Tým sa nahradila jednorazovosť „starého“ príspevku, čím sa dosiahol vhodnejší mechanizmus na priebežnú úhradu nákladov na bývanie.

Od mája 2017 sa po novele zákona umožňuje dočerpať príspevok aj pri zmene zamestnania bezprostredne nadväzujúcej na predchádzajúce zamestnanie a taktiež pri zmene trvalého alebo pri nahlásení nového prechodného pobytu.

Podmienky, za akých sa príspevok poskytne:
– vypláca ho úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý vás viedol v evidencii
– musí ísť o zamestnanca, ktorý bol na úrade práce aspoň tri mesiace
– vyradenie z úradu práce musí nastať kvôli vzniku nového pracovného pomeru s výnimkou práce na dohodu vykonávanej mimo zamestnania
– o príspevok musíte písomne požiadať do troch mesiacov od vyradenia z úradu práce
– frekvencia vyplácania je mesačná
– ide o 80 percent zo sumy výdavkov na bývanie, najviac však 250 eur
– poskytuje sa priebežne počas šiestich mesiacov
– ak ide o zamestnanca, ktorý bol pred získaním zamestnania znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, poskytuje sa ďalších šesť mesiacov do výšky 125 eur
– skracuje sa lehota na opätovné poskytnutie príspevku z dvoch rokov na jeden rok od ukončenia obdobia poskytovania
– zvyšuje sa maximálna výška príspevku, ak oň požiadajú obaja manželia a ak oba

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.