25.10.2017, 00:00

Malé farmy môžu dostať viac pôdy

Novela zákona o nájme pozemkov prelomila dedičstvo socializmu. Drobní a mladí farmári sa majú oveľa ľahšie dostať k pôde.

Malé farmy môžu dostať viac pôdy
Zdroj: Dreamstime

Desaťročia pestované dedičstvo socializmu - podpora veľkých agrofariem s tisíckami hektárov pôdy začína byť minulosťou. Slovenský parlament prelomil túto tradíciu a rozhodol sa viac pomáhať malým farmárom, rodinným podnikom a agrárnym mikrofirmám. Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov im má pomôcť ľahšie sa dostať k pôde a hospodáriť na nej. Novou legislatívou, ktorá začne platiť v máji 2018, chce vláda zabrániť aj špekulatívnym prenájmom poľnohospodárskych pozemkov.

Podpora mladých a malých
Európsky parlament tvrdí, že poľnohospodárska pôda využívaná drobnými podnikmi má mimoriadny význam pre produkciu zdravých potravín, vodohospodárstvo i klímu. „Naše predpisy však tieto princípy doteraz nepodporovali a v mnohých ustanoveniach išli dokonca proti nim,“ povedal HN poslanec Národnej rady Martin Fecko. Podľa tohto experta na pozemkové právo je na Slovensku veľmi ťažké sa k pôde dostať. Prijatá novela zákona to však mení.
Od doterajších nájomcov pozemkov, ktoré spravuje a prenajíma Slovenský pozemkový fond, môžu mladí farmári či mikropodniky získať vyšší podiel pôdy ako doteraz. Fond má po novom oprávnenie znížiť pôvodnému nájomcovi výmeru pôdy vhodnej na špeciálnu rastlinnmú alebo živočíšnu výrobu o štyri až 12 percent – úmerne podľa veľkosti prenajatých parciel. Fond však malým farmárom prenajme najviac 150 hektárov. Do toho sa nepočítajú pozemky, ktoré už majú v nájme, alebo ich vlastnia, ak nemajú viac ako 50

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.