29.10.2017, 23:54

Za rovnakú prácu sú odlišné mzdy

Na Slovensku existujú v praxi dve minimálne mzdy pre to isté povolanie. Rozdiel je v tom, či hovoríme o práci v súkromnej alebo vo verejnej sfére.

Za rovnakú prácu sú odlišné mzdy
Zdroj: Dreamstime

Tristoosemdesiat eur. To je suma, o ktorú za posledných dvadsať rokov stúpla minimálna mzda na Slovensku. V súčasnosti má najnižšia suma, ktorú pracovník musí dostať, hodnotu 435 eur, v januári 2018 sa zvýši o vyše desať percent na 480 eur. Vláda túto sumu schválila na návrh ministerstva práce 11. októbra.


Koeficienty odlišnosti
Výška minimálnej mzdy platí podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny rovnako pre zamestnancov vo verejnej, ako aj v súkromnej sfére. Nezaradený poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý však už dlhšie tvrdí, že medzi platmi pracovníkov vo verejnom a súkromnom sektore sú rozdiely. Napríklad minimum, ktoré zarobí kuchár v súkromnom podniku, a minimum toho v štátom zriadenej jedálni, nie je tá istá suma.


Situáciu s rozdielnymi platmi objasnil poslanec už na septembrovej tlačovej konferencii. „Existujú koeficienty minimálnej mzdy podľa Zákonníka práce, ktoré hovoria o tom, že minimálna mzda je v skutočnosti – podľa náročnosti práce – vyššia až o sto percent.“


Rozdielne mzdy
Zákonník práce definuje šesť stupňov náročnosti práce, na základe ktorých sa následne minimálna mzda násobí koeficientom od 1,0 po 2,0. Zatiaľ čo tento rok človek zamestnaný v práci na prvom stupni náročnosti (napríklad operátor výroby) dostane základnú mzdu v sume 435 eur, zamestnanec na šiestom stupni náročnosti (napríklad výkonný riaditeľ) dostane základné minimum v dvojnásobnej výške.


Beblavý upozornil aj na rozdiel pri koeficientoch medzi verejnou a súkromnou sférou. Ako príklad uviedol rozsudok okresného súdu v Trenčíne z roku 2015.


„Kuchár žaloval súkromnú firmu, pretože mu vyplácala len minimálnu mzdu 435 eur. Súd rozhodol, že, keďže je v druhej skupine náročnosti, má nárok na mzdu vo výške 522 eur.“ Pre štát však nič z toho neplatí, pretože si dal zo zákona výnimku. Za rok je tak rozdiel v mzdách až 1 044 eur. „Dnes teda máme na Slovensku dve minimálne mzdy pre tú istú kuchárku,“ zdôrazňuje Beblavý.


Návrh na zmenu
Aj nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová poukazuje na zlú situáciu nepedagogických zamestnancov v školstve. Tí sú podľa nej odkázaní na tabuľkové platy. „Sú to jasne definované platobné úrovne, ktoré sú hlboko pod minimálnou mzdou,“ vysvetľuje. Pritom výška platu znižuje týmto zamestnancom dôchodok či odmeny. Podľa Beblavého sa im na úroveň minimálnej mzdy peniaze doplácajú z odmien a z toho, čo majú dostať za nadštandardnú prácu. Spolu s Jozefom Mihálom a ďalšími poslancami preto podali v parlamente návrh na zmenu systému už dvakrát. Ale ani v marci, ani teraz v októbri ho poslanci neodobrili.

V lete podali aj návrh na Ústavný súd, aby vyhlásil súčasný systém za protiústavný. Rozhodnutie zatiaľ nedostali. „Návrh budeme do parlamentu predkladať v polročných intervaloch, ako nám to rokovací poriadok umožňuje. Chceme na tému naďalej upozorňovať,“ hovorí Mihál.


Súkromný verzus verejný sektor
Úrad vlády sa chce touto problematikou zaoberať až v roku 2019. Ako dôvod vníma šetrenie. Otázkou však podľa poslancov je, či je to šetrenie na správnom mieste. „Ide o morálnu rovinu – ak na jednej strane premiér rozpráva o zvyšovaní priemernej mzdy v súkromnom sektore, tak je zvláštne, prečo nie je ochotný zvyšovať mzdu verejným zamestnancom,“ tvrdí Mihál.


Podľa Úradu vlády porovnávať odmeňovanie za prácu pre súkromný a verejný sektor nie je celkom namieste. A to aj v rovnakom povolaní. „Na rozdiel od zamestnancov vo verejnej správe nemajú zamestnanci pracujúci v súkromnej sfére garantované pravidelné zvyšovanie platov, napríklad v závislosti od počtu odpracovaných rokov,“ informoval tlačový odbor Úradu vlády. Zamestnanec vo verejnom sektore má zvyšovanie mzdy v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.