27.11.2017, 00:00

Daň si znížte uhradením výdavkov do konca roka

Ako si firmy a živnostníci môžu do konca decembra ovplyvniť výšku daní. Pravidlá vysvetľujú daňové poradkyne Ingrid Cicáková a Marcela Bošková.

Daň si znížte uhradením výdavkov do konca roka
Zdroj: Pavol Funtál

Koniec roka je ideálny čas na daňovú optimalizáciu. Legálnu, nie špekulatívnu. V marci totiž môže byť v niektorých prípadoch neskoro. Ide najmä o kroky, ktorými si môže podnikateľ legálne prenášať daňové výdavky do zdaňovacieho obdobia, kde ich potrebuje. Napríklad ich úhradou, pripomína daňová poradkyňa Ingrid Cicáková zo spoločnosti ADEA tax.

Do konca decembra
Platbu je potrebné urobiť alebo neurobiť ešte do konca decembra. Keďže však platenie v hotovosti dnes zákon dosť obmedzuje, treba ho často zabezpečiť jedine prostredníctvom banky. No daňová optimalizácia nemusí byť vždy v tom, že je pre podnikateľa výhodné „nahrnúť“ čo najvyššie náklady do aktuálneho roka, teda roka 2017. Za rok 2017 môže mať k dispozícií ešte pár „bonusov“ z minulých období a môže byť pre neho výhodnejšie využiť najprv tie. Ak mu budú postačovať, iné výdavky si môže radšej preniesť, napríklad splnením podmienky ich zaplatenia, až do roka 2018.

Pozor na straty
Bonusmi môžu byť kumulované straty z rokov 2010 až 2013, ktoré sa postupne od roku 2014 odpočítavajú od základu dane jednou štvrtinou ročne. V roku 2017 je možnosť použiť už len poslednú štvrtinu. Podobný princíp podľa Cicákovej platí aj pre straty z rokov 2014 až 2016, akurát z nich sa ešte nejaké časti prenášajú do ďalších období. Podľa súčasného zákona však platí, že pokiaľ podnikateľ dosiahne stratu, má možnosť si ju odpočítavať od základu dane vo výške jednej štvrtiny najbližšie štyri zdaňovacie obdobia. Ak to nevyužije, definitívne o túto výhodu prichádza.

Licencie končia
V roku 2017 je zároveň posledná možnosť odpočítať daňovú licenciu platenú v roku 2014 ako preddavok na daň (daňová licencia sa hradí vo výške 480, 960 alebo 2 880 eur). V priznaní za rok 2017 sa bude hradiť poslednýkrát. Ak tieto výhody podnikateľ nevyužije teraz, pri zostavovaní priznania za rok 2017, neskôr už prepadnú v prospech štátu.

Ktoré výdavky vám ešte teraz môžu ovplyvniť daňové
priznanie v marci 2018
A) PRÍPAD FIRMY
Nájomné za prenájom hnuteľnej aj nehnuteľnej veci


Odplaty za poskytnutie práva za použitie:
– predmetu priemyselného vlastníctva
– počítačových programov
– návrhov, modelov a plánov
– výrobno-technických a iných hospodársky využiteľných poznatkov (know-how)
– práva za použitie autorského práva alebo príbuzného autorskému právu

Výdavky na marketingové a iné štúdie, ako aj na prieskum trhu u dlžníka
Pri tomto druhu výdavku, ako jedinom, platia rovnaké pravidlá aj pre poskytovateľa služby. To znamená, že aj daňovník, ktorý takúto službu fakturuje a vstupuje mu do výnosov, zahrnie si to do daňových výnosov len v prípade, že je uhradená.

Provízie za sprostredkovanie u prijímateľa služby
Platí to aj v prípade, že ide o sprostredkovanie na základe mandátnych alebo obdobných zmlúv. Najviac však do výšky 20 percent z hodnoty sprostredkovaného obchodu.

Výdavky na poradenské služby
– účtovné
– audítorské
– daňové
– právne

Výdavky na získanie noriem a certifikátov

Ak tieto výdavk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.