28.11.2017, 00:00

December je ideálny na zníženie daní

Ako na dane?

December je ideálny na zníženie daní
Zdroj: Pavol Funtál

Čo si môžete dať ako živnostník či obchodná spoločnosť posledný mesiac v roku do výdavkov, aby ste platili nižšiu daň. Ktoré faktúry je dobré inkasovať do konca roka a ďalšie osvedčené rady daňových poradcov a účtovníkov, vďaka ktorým ušetríte.

1.
Najväčší prínos

Ktorý spôsob optimalizácie daní za rok 2017 považujete u živnostníka za najefektívnejší?

Najväčší prínos v optimalizácii živnostníka vidím v možnosti uplatňovať za rok 2017 až 60-percentné paušálne výdavky, a to až do výšky 20-tisíc eur. Podmienkou však je, že živnostník nie je počas celého roku platiteľom dane z pridanej hodnoty, a tiež nie je možné túto výhodu využiť pri prenájme nehnuteľností. Na rozmyslenie, ktorý postup sa oplatí viac, má ešte živnostník niekoľko mesiacov, teda do termínu podania daňového priznania.


2.
Ako s bonusom

S ktorými daňovými výhodami okrem 60-percentných paušálnych výdavkov by mal živnostník kalkulovať pri optimalizácii svojich daní?

Výhodami pre živnostníkov ako fyzické osoby, ktoré zákon umožňuje a ktoré treba pri predbežnej kalkulácii brať do úvahy, je daňový bonus na dieťa v ročnej výške 256,92 eura. Nárok naň je však iba v prípade, keď príjmy živnostníka presiahnu 2 610 eur a zároveň dosiahne základ dane viac ako nula. Ďalej je to nezdaniteľná časť vo výške 3 803,33 eura na daňovníka, prípadne manželku, ale len za určitých, zákonom stanovených podmienok. Nárok na ňu je len pri takzvaných aktívnych príjmoch. Napríklad pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností nie je možné si na ňu daňový bonus uplatniť. Ale pozor, aj tu existujú ďalšie obmedzenia. Napríklad na nezdaniteľnú časť na daňovníka je nárok len vtedy, ak základ dane nepresiahne 19 809 eur. Potom sa táto položka postupne znižuje.

3.
Základ pre dane

Aké položky tvoria daňový základ podnikateľa?

Princíp účtovníctva spočíva hlavne v peňažných tokoch. To znamená, že daňový základ podnikateľa tvoria hlavne platby týkajúce sa zdaniteľných príjmov, prijaté na účet alebo do pokladnice, mínus úhrady prijatých faktúr, ktoré v sebe obsahujú daňovo uznateľné výdavky, plus úprava o odpisy a prípadne ďalšie uzávierkové operácie.

4.
Daňové plánovanie

Má decembrová optimalizácia daní aj nejaké riziká a na čo by si mal dať živnostník pozor?

Je ideálne, keď úhrady faktúr živnostník ešte v decembri prispôsobí svojim daňovým predstavám. Teda aspoň sčasti, ak je to možné. Platby prijaté na účet síce vždy potešia, ale niekedy nečakaná úhrada prijatá na účet, napríklad v posledný decembrový deň, môže skomplikovať daňové plánovanie. Živnostník by mal s tým počítať, prípadne sa dohodnúť so zákazníkom na termíne úhrady za službu či tovar. Na rozdiel od právnických osôb však živnostník nemusí kalkulovať s dodaňovaním záväzkov po splatnosti. Čo sa týka uplatňovania daňových strát, princíp je rovnaký, dá sa však aplikovať len na takzvané aktívne príjmy, teda straty nie je možné odpočítavať z prenájmu nehnuteľnosti.

5.
Optimalizácia firmy

Daňoví poradcovia a účtovníci hovoria, že koniec roka je ideálny na daňovú optimalizáciu, a v marci, keď sa vypĺňa a posiela daňové priznanie, už môže byť neskoro. Prečo?

Lebo v decembri sa môžu využiť také postupy, ktorými si môže podnikateľ legálne prenášať daňové výdavky do zdaňovacieho obdobia, v ktorom ich potrebuje. Napríklad ich úhradou. Tú je potrebné vykonať alebo nevykonať do konca tohto roku. Za rok 2017 môže mať podnikateľ k dispozícii „niekoľko bonusov“ z minulých období. Môže byť pre neho výhodnejšie využiť najprv tie a iné výdavky si môže radšej preniesť až do roku 2018. Tými bonusmi sú hlavne kumulované straty z rokov 2010 až 2013, ktoré sa postupne od roku 2014 odpočítavajú od základu dane vo výške jednej štvrtiny ročne. V roku 2017 je možné použiť už len poslednú štvrtinu. Podobný princíp platí aj pre straty z rokov 2014 až 2016, ibaže z nich sa ešte nejaké časti prenášajú do ďalších období. Ak podnikateľ dosiahne stratu, má možnosť si ju odpočítavať od základu dane vo výške jednej štvrtiny najbližšie štyri zdaňovacie obdobia. Ak túto možnosť nevyužije, definitívne o túto výhodu prichádza. Taktiež v roku 2017 má podnikateľ poslednú možnosť odpočítať daňovú licenciu platenú v roku 2014.

6.
Daňové výdavky

Uhradením ktorých výdavkov môže firma ešte v decembri ovplyvniť svoj základ dane?
Ide najmä o tieto výdavky: nájomné, prenájom hnuteľnej veci, nehnuteľnosti, odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie predmetu priemyselného vlastníctva, počítačových programov, návrhov alebo modelov, plánov, výrobno-technických a iných hospodársky využiteľných poznatkov a odplaty za poskytnutie autorského práva. Ďalej sú to výdavky na marke

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.