11.12.2017, 00:00

Ako zákon tento rok upravil vyplácanie podielov zo ziskov

Vyplácanie podielov zo ziskov sa mení.

Ako zákon tento rok upravil vyplácanie podielov zo ziskov
Zdroj: Dreamstime

Čo upravil zákon na vyplácaní dividend zo ziskov za rok 2017 a čo ide po starom

– na dividendy zo ziskov dosiahnutých za rok 2017, pričom tie sa najčastejšie vyplácajú v roku 2018, sa od tohto roku (2017) vzťahuje zmena - neplatí sa z nich už zdravotné poistenie a zdania sa novým spôsobom (ukážeme to nižšie)


– na dividendy zo ziskov dosiahnutých za obdobia pred rokom 2004 sa od tohto roku (2017) vzťahuje zmena, pretože ich zdanenie sa spätne upravilo:
1. ak sa vyplácajú kedykoľvek neskôr, v prípade fyzických osôb rezidentov aj nerezidentov SR sa zdania zrážkou vo výške 7 % pri vyplatení
2. v prípade právnických osôb rezidentov – dividenda sa zdaňuje v daňovom priznaní, pričom dividenda sa nezdaňuje, ak je vyplatená slovenskej firme-rezidentovi SR, ktorá má aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní vyplácajúcej právnickej osoby so sídlom v EÚ
3. v prípade právnických osôb nerezidentov –

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.