14.12.2017, 00:00

Svoju budúcu penziu si môžete overiť

Blížite sa k dôchodkovému veku a neviete, aký bude. Alebo po škole zvažujete, či si sporiť na dôchodok už teraz. Experti pre HN radia, ako si môžete udržať životný štandard aj vo vyššom veku.

Odpovedá Michal Stuška, hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

1. Vstup len do 35 rokov
V akom veku a s akým príjmom sa oplatí vstúpiť do druhého, sporiaceho piliera?
Do druhého piliera môže vstúpiť v zásade len mladý človek, keďže zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení je možné uzatvoriť len do dovŕšenia 35 rokov veku. Platí všeobecné pravidlo: čím dlhšie si sporíte, tým by pre vás toto sporenie malo byť výhodnejšie. Jednak preto, že ako mladší si môžete dovoliť voľbu progresívnejších investičných stratégií, ktoré pri dlhodobom horizonte prinášajú v priemere lepšie zhodnotenie vašich úspor. A rovnako preto, že sa vám do budúcnosti zhodnocujú aj doteraz dosiahnuté výnosy.

2. Nevýhodné sporenie
Pre koho je sporiaci pilier nevýhodný?
Pre ľudí s nízkymi príjmami a krátko pred dôchodkovým vekom. Osobitnou kategóriou sú osoby s nulovým vymeriavacím základom, ktoré si teda neprispievajú vôbec, avšak platia mesačné poplatky dôchodcovským správcovským spoločnostiam za predpokladu, že ich zostatok na účte nie je nula. Čo sa týka nízkeho vymeriavacieho základu alebo dokonca nulového, časť ľudí sa môže v danej situácii nachádzať iba dočasne. Ide o osoby, ktoré ešte len vstúpili na trh práce s predpokladom rastúcej kariéry či o krátkodobo nezamestnaných.

3. Dôchodky z druhého piliera
Ako sa vyplácajú penzie z druhého piliera?
Vo výplatnej fáze sa môžu poberať v rôznych formách. Základnými formami sú doživotné dôchodky – aktuálne musí sporiteľ poberať doživotný dôchodok, ak mu poisťovňa vzhľadom na výšku jeho nasporenej sumy ponúkne výplatu doživotnej anuity. Sporiteľom s malou nasporenou sumou sa vyplácajú dôchodky osobitným režimom. Priemerná výška poberaných doživotných dôchodkov je aktuálne 25 eur, minimálna 8 eur a maximálna 115,34 eura. K 31. 10. 2017 ich poberalo 829 sporiteľov. Ak je sporiteľ zabezpečený doživotne na dostatočnej úrovni a taktiež je dostatočne doživotne zabezpečený z druhého piliera, môže z časti nasporenej sumy poberať dočasný dôchodok (k spomínanému dátumu ho poberalo 14 dôchodcov v priemernej výške 84,25 eura) alebo si môže zvoliť programový výber. Zvolilo si ho k spomínanému dátumu 75 sporiteľov. Všetci sa rozhodli pre výplatu v jednej splátke: priemerná výška jednorazového výberu bola 3 883,05 eura.

4. Nízka nasporená suma
Čo v prípade, že sporiteľ nemá nasporenú dostatočnú sumu na to, aby mu poisťovňa doživotne vyplácala dôchodok?
Môže si vybrať medzi dočasným dôchodkom z druhého piliera a programovým výberom maximálne vo výške mediánu najnižších súm ponúkaných doživotných dôchodkov. Počet dôchodcov s malou nasporenou sumou, ktorí poberajú dočasný dôchodok, je 126 a priemerná výška dočasného dôchodku je 11,64 eura, minimálna 8,49 eura a maximálna 12,60 eura. Počet dôchodcov s malou nasporenou sumou, ktorí poberajú programový výber, je 130 a poberajú ho vo výške 12,60 eura.

5. Otváranie druhého piliera
Plánuje ministerstvo znovu otvárať druhý pilier?
Ministerstvo financií s ministerstvom práce navrhlo viacero opatrení, ktoré sa týkajú druhého piliera. Realizovať by sa mali v roku 2019. O opatreniach sa rozhodne až na základe výsledkov analýzy opatrení podporujúcich efektívnejšie rozloženie úspor medzi triedami aktív v druhom a treťom pilieri dôchodkového sporenia. Na analýze budú ministerstvá spolupracovať a vyhotoviť sa má do konca roku 2018. S otváraním druhého piliera sa však nepočíta.

6. Referenčná suma
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení od 1. februára 2018 zavádza takzvanú referenčnú sumu. Ako ovplyvní dôchodky z druhého piliera?
Novelou sa zmierňujú podmienky pre výplatu starobného a predčasného starobného dôchodku z druhého piliera formou programového výberu a dočasného dôchodku. Jedinou podmienkou pre výplatu dôchodku týmito formami bude doživotné poberanie dôchodkov (prvý, druhý pilier, výsluhové dôchodky, obdobné dôchodky z cudziny) v sume, ktorá v súčte prevyšuje takzvanú referenčnú sumu. Určovať a zverejňovať ju bude na svojom webe Sociálna poisťovňa. Referenčnú sumu platnú v kalendárnom roku 2018 určí k 30. novembru 2017, pričom prvýkrát ju zverejní 1. februára 2018. Nové podmienky sa budú vzťahovať na tých sporiteľov, ktorí požiadajú o dôchodok z druhého piliera po 1. februári 2018.

----------------------------------------------------

Odpovedá Marián Kopecký, Allianz – Slovenská d. s. s.

7. Dedenie úspor
Počul som, že našetrená suma v dr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.