03.12.2021, 13:12

Pripravte sa na zmeny pri platení odvodov

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa snaží pomáhať ľuďom zasiahnutým pandémiou koronavírusu aj v oblasti odvodov do Sociálnej poisťovne. Čo sa zmenilo v danej oblasti v tomto roku a na čo sa máte pripraviť v nadchádzajúcom roku? Odpovede sme hľadali u kompetentných.

Pripravte sa na zmeny pri platení odvodov
Zdroj: Dreamstime

Od 1. januára 2021 okrem iného novelizovaný zákon o sociálnom poistení upravil princíp druhej šance pre fyzickú a právnickú osobu. Znamená to, že Sociálna poisťovňa neuloží pokutu fyzickej a právnickej osobe, ktorá síce nesplní svoju platobnú povinnosť v určenej lehote, ale dodatočne ju splní v dodatočnej sedemdňovej lehote.

13. a 14. plat

Rovnaká novela upravuje aj 13. a 14. plat. Ten už nie je oslobodený od dane. Aj preto majte na mysli, že v sociálnom poistení sa tak stáva vymeriavacím základom na platenie poistného zamestnancom a jeho zamestnávateľom. To znamená, že zamestnanec a zamestnávateľ z neho platia poistné na sociálne poistenie.

Dôvodom zavedenia odvodovej povinnosti z 13. a 14. platu je podľa Sociálnej poisťovne konsolidácia verejných financií. Legislatívne zmeny účinné od 1. apríla 2021 a 1. mája 2021 znamenajú pre mnohých poistencov pozitívne zmeny v tom smere, že v zákonom uvedených stanovených situáciách nebudú mať povinnosť platiť poistné, a to dlhodobé ošetrovné, respektíve nebudú mať povinnosť platiť poistné po dlhšie časové obdobie, čo sa týka krátkodobého ošetrovného a predĺženia podporného obdobia.

Zároveň bol od 1. apríla 2021 zavedený aj nový druh nemocenskej dávky – tzv. dlhodobé ošetrovné pre poistencov, ktorí budú ošetrovať inú fyzickú osobu. Zamestnancovi a povinne poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe sa pr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.