01.01.2018, 00:00

Nárok na sociálne dávky po prijímaní nemocenských dávok

Advokáti, poradcovia a analytici pravidelne odpovedajú na otázky čitateľov HN poradne.

Nárok na sociálne dávky po prijímaní nemocenských dávok
Zdroj: Reuters

Čitateľ HN poradne sa pýta:

Sociálna poisťovňa mi oznámila že počas trvania PN v marci 2018 zastavia vyplácanie nemocenských dávok. Kde a ako môžem požiadať o finančné príspevky, keď budem naďalej PN?

Odpovedá advokát Róbert Bános:

Vychádzam zo skutočnosti, že Vám v marci 2018 zastavia vyplácať nemocenské z dôvodu, že Vám skončí doba poskytnutia nemocenského. Podľa Zákona o sociálnom poistení nárok na nemocenské zaniká dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr uplynutím 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti. Ak ste aj po uplynutí tejto doby neschopná pracovať, môžete požiadať o invalidný dôchodok. Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Žiadosť o priznanie invalidného dôchodku treba podať v Sociálnej poisťovni, podľa miesta trvalého pobytu.

Zdroj: Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Nitre, Poprade, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.