27.01.2018, 19:24

Únia menila zoznamy daňových rajov. V štáte z čiernej listiny podniká takmer štyridsať slovenských firiem

Celkovo sídli v krajinách z oboch zoznamov viac ako tritisíc našich spoločností.

Ešte koncom minulého roka zverejnila Európska únia zoznamy daňových rajov. Tie sú dva, čierny a šedý. Poukázala tak na krajiny, ktoré vytvárajú neférovo priaznivé podmienky na podnikanie. Na čiernom zozname daňových rajov sa vtedy nachádzalo sedemnásť krajín mimo územia EÚ. Tie s úniou dostatočne nespolupracujú v daňových záležitostiach. Tieto zoznamy sa však upravili.

 

Očakáva sa lepšia spolupráca

Na základe prísľubu lepšej spolupráce v daňovej oblasti presunula Európska únia osem štátov na takzvanú šedú listinu. Na čiernej listine tak zostalo deväť krajín, pričom slovenské firmy podnikajú iba v jednej z nich. Ide o Marsahallove ostrovy, kde sídlia materské firmy 37 slovenských podnikov. Ich základný kapitál nepresahuje sumu 350 000 eur. Šedý, teda miernejší zoznam, momentálne obsahuje 55 jurisdikcií, ktoré v daňovej oblasti zatiaľ neplnia požiadavky EÚ, ale sľúbili v krátkom čase vykonať patričné zmeny.

„Väčšina slovenských firiem vo väčšej miere využíva európske daňové raje, ktoré Európska únia aj cez kritiku do svojho zoznamu nezaradila,“ hovorí analytička spoločnosti Bisnode, Petra Štěpánová.

Južná Kórea prešla na šedú listinu

V krajinách z oboch zoznamov sídli 3 094 slovenských spoločností, ktoré ovládajú základný kapitál vo výške presahujúcej 1,4 miliardy eur. Pred presunom medzi zoznamami podnikalo v krajinách z čierneho zoznamu 582 našich firiem. Z čiernej listiny na šedú presunula Európska únia Barbados, Grenadu, Južnú Kóreu, Macao, Mongolsko, Panamu, Tunis a Spojené arabské emiráty. Na čiernej listine naďalej zostáva Americká Samoa, Bahrajn, Guam, Marshallove ostrovy, Namíbia, Palau, Svätá Lucia, Samoa a Trinidad a Tobago.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.