19.03.2018, 00:00

Práca v zahraničí? Využite toto daňové tlačivo

Aký typ daňového priznania zvoliť, radí právnik.

Práca v zahraničí? Využite toto daňové tlačivo
Zdroj: HN/Peter Mayer

Čitateľka HNporadne sa pýta:

Chcem sa informovať, aký typ daňového priznania by som mala podať keď som v minulom roku bola dva mesiace zamestnaná v zahraničí, konkrétne v Holandsku? Podáva sa daňové priznanie iba na Slovensku alebo aj v Holandsku?

Odpovedá advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková:

Rezident SR (občan, ktorý má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku) je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem, tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí.

Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2017 je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2017 presiahli sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

Ak rezident SR poberal v roku 2017 len príjmy zo závislej činnosti (zamestnania) plynúce od zamestnávateľa (slovenského alebo zahraničného), svoju daňovú povinnosť si vysporiada prostredníctvom tlačiva daňového priznania k dani z príjmov FO typ A; ak poberal aj iné druhy príjmov (napr. príjem z prenájmu, z predaja nehnuteľnosti alebo dosiahol výhru a pod.), použije tlačivo daňového priznania k dani z príjmov FO typ B.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.