11.07.2018, 00:00

Pripravené normy majú vážne medzery

Združenie aktívne komunikuje s odborníkmi, ktorí pôsobia v mestách a obciach.

Pripravené normy majú vážne medzery
Zdroj: Pixabay

Proti návrhom nového zákona bolo aj Združenie miest a obcí a Slovenská stavebná komora.

Dôležité je najmä to, aké kompetencie zostanú samosprávam v oblasti územného plánovania a stavebného konania. „Veľmi dobre vieme, ktoré problémy dlhodobo spôsobuje zavedenie zákona do praxe, a práve toto sú témy, ktorým chceme venovať prvoradú pozornosť na rokovaniach,“ vraví Milan Muška, výkonný predseda Združenia miest a obcí. Združenie aktívne komunikuje s odborníkmi, ktorí pôsobia v mestách a obciach. „Získavame tak ďalšie dôležité informácie. Pokračujú aj veľmi konštruktívne rokovania s ministerstvom dopravy. V každom prípade platí, že potrebujeme nový stavebný zákon, ale musíme mať istotu, že nová legislatíva vyrieši problémy, ktoré dnešným zákonom nedokážeme odstrániť,“ zdôrazňuje Muška.

Ostrými kritikmi pripravovanej legislatívy sú oproti tomu v Slovenskej stavebnej komore. „Nemá význam tvoriť nový zákon bez jasného legislatívneho zámeru, ktorý bude prioritne zameraný na všeobecný rozvoj obytných sídel miest a obcí, bez zakomponovania urbanizmu ako zákonnej normy a bez vplyvu lobistických skupín,“ myslí si Ivan Pauer, prezident Stavebnej komory Slovenska.

Ako zdôrazňuje, bez dlhodobého plánovania rozvoja miest a obcí ako právnej normy budú obidva zákony opäť len trhacím kalendárom s ďalšími a ďalšími novelami podľa momentálnych potrieb zahraničných monopolov a miestnych politických a finančných skupín. Záujem štátu a jeho občanov bude opäť na periférii a len sa zalepia oči občanom tým, že budú mať zjednodušené stavebné konanie. „Preto sme presvedčení, že ak vláda chce mať pre občana skutočne nový stavebný zákon, je potrebné všetky doterajšie desiatky verzií dať do archívu nevydarených pokusov a začať znovu s novou koncepciou. A v prvom rade sa nebáť prevziať rozumné riešenia z pôvodnej verzie zákona z roku 1992 a vytvoriť zákon o urbanizme, územnom plánovaní a stavebnom poriadku,“ dodáva Ivan Pauer.

15 zásadných pripomienok Stavebnej komory Slovenska

1. K návrhu nového zákona sa ukladá podmienka na predloženie protikorupčnej doložky na posudzovanie zákona, čo spravené nebolo.

2. Rozdelenie zákona na dva zákony má logiku, ale nebolo predlo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.