20.08.2018, 00:00

Svoj majetok si sledujte aj cez internet

Svoj majetok si sledujte aj cez internet
Zdroj: Lexxus Norton

Čo ak sa niekto snaží prepísať váš pozemok či dom? Aspoň občas je dobré odsledovať si o nich údaje priamo v katastri – najmä ak sa to dá už pohodlne cez internet nielen na počítači, ale aj aplikáciou cez mobil. Ponúkame vám 20 tipov a rád ako neprísť o svoj majetok. A tiež, ako v takýchto prípadoch funguje pri vlastníctve vecné bremeno.

1. Údaje na internete
Portály, na ktorých si môžete odsledovať, či niekto „nehýbe“ s vaším majetkom, vyhľadáte bez problémov na internete. Virtuálne si tak môžete kedykoľvek naklikať údaje o stave svojich pozemkov, domu či bytu. Nielen cez počítač, ale aj cez tablet či cez mobil. Povinnosťou každého majiteľa je o svoju nehnuteľnosť sa zaujímať a preverovať si jej stav. Štát, konkrétne Úrad geodézie, kartografie a katastra, prevádzkuje niekoľko takýchto portálov, ktorých údaje sú bezplatne dostupné a každý deň sa aktualizujú. Každé podanie na kataster nehnuteľností musí úrad do 24 hodín vyznačiť a zverejniť. Ak by majiteľ videl, že na nehnuteľnosti nastala zmena, môže okamžite konať, aby nenastal ďalší prevod majetku.

2. Najpoužívanejší katastrálny portál
Najdlhšie, už od roku 2007, funguje najvyužívanejší katasterportal.sk. Slúži bežným používateľom, ale aj odborníkom. Aktualizuje popisné údaje katastra na dennej báze, jeho mapová časť sa aktualizuje týždenne. Nedávno ho modernizovali a odvtedy funguje spoľahlivo a bez výpadkov.

3. Najpohodlnejšie vyhľadávanie
Stránka http://cica.vugk.sk tvorí alternatívu k vyššie spomínanému katasterportálu. Cica je však oveľa pohodlnejšia. Možno cez ňu „vytiahnuť“ ľubovoľný list vlastníctva na základe zvoleného vyhľadávacieho kritéria (číslo listu vlastníctva, parcelné číslo, meno vlastníka, správca nehnuteľnosti a podobne). Cica je kompatibilná s mobilnými aplikáciami. Aktualizácia prebieha vždy podvečer, nové údaje sú dostupné vždy pred 20. hodinou.

4. Údaje pre verejnú sféru

Stránka om.skgeodesy.sk/om/ dáva k dispozícii produkty a služby najmä pre obce, mestá a vyššie územné celky. Umožňuje bezplatné hromadné sťahovanie údajov z katastra tak, že si samosprávne orgány, teda starostovia, primátori či župani a ich pracovníci, môžu sťahovať dáta podľa svojich kritérií.

5. Portál „mapový klient“
Je určený pre bežných aj pre odborných používateľov, je prístupný z adresy: https://zbgis.skgeodesy.sk/

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.