20.08.2018, 00:00

Vecné bremeno možno zneužiť...

Vecné bremeno možno zneužiť...
Zdroj: Dreamstime

V praxi sa môže stať, že sa vecné bremeno aj zneužije. Ak sa situácia vyvinie do hrubého nepomeru medzi dvoma stranami, rozhoduje o tom už súd, hovorí Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Na to, aby niekto získal právo zodpovedajúce vecným bremenám, ktoré vzniknú písomnou zmluvou, je potrebný najprv vklad do katastra.

-------------------------------------------------

Ako vlastne vzniká vecné bremeno, ak si chcem zabezpečiť trebárs prechod alebo prejazd cez iný pozemok tak, aby som sa dostala napríklad k svojmu domu?
Pokiaľ fyzická alebo právnická osoba získa určitú stavbu, pričom nenadobúda zároveň aj podiel na prístupovej ceste, prípadne nie je k tejto nehnuteľnosti inak vyriešený prístup, jednou z možností je zabezpečiť ho napríklad aj zriadením vecného bremena s právom prechodu a prejazdu cez iný pozemok. Uvedené vecné bremeno sa zriadi písomne medzi vlastníkom pozemku, cez ktorý sa bude prechádzať, v tomto prípade je to takzvaný povin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.