22.08.2018, 00:00

Overte si, v akom stave je predávaná vec

Na detaily kúpnej a darovacej listiny upozorňuje advokát, spoločník a konateľ Pavol Vargaeštok z advokátskej kancelárie Slamka & Partners.

Overte si, v akom stave je predávaná vec
Zdroj: Dreamstime

Ak chcete previesť pozemok, musíte sa riadiť zákonom. Ten povoľuje predaj či darovanie nehnuteľnosti len na základe písomnej zmluvy.

Na detaily kúpnej a darovacej listiny upozorňuje advokát, spoločník a konateľ Pavol Vargaeštok z advokátskej kancelárie Slamka & Partners.

Kúpna zmluva o predaji pozemku musí obsahovať:

1. Špecifikovanie zmluvných strán
Pri fyzickej osobe nesmie chýbať meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, rodné číslo, národnosť a status. Ak je jednou zo strán napríklad firma, treba uviesť jej názov, čiže obchodné meno, sídlo, miesto podnikania, identifikačné číslo organizácie, štatutárny orgán a aj to, kde je spoločnosť registrovaná.

2. Predmet kúpy
Predaj pozemku si vyžaduje, aby písomná kúpna zmluva obsahovala označenie pozemku s uvedením parcelného čísla a označenie registra C alebo registra E k pozemku. Ďalej je potrebné uviesť druh pozemku, jeho výmer, označenie katastrálneho územia a nesmie chýbať list vlastníctva, na ktorom je pozemok evidovaný. Nadobúdanie poľnohospodárskeho pozemku je upravené samostatným zákonom.

3. Vlastnícke právo
Kúpna listina zaväzuje predávajúceho dodať predmet kúpnej zmluvy kupujúcemu a previesť na neho vlastnícke právo k predávanej veci.

4. Hodnota nehnuteľnosti
V zmluve musí byť uvedená kúpna cena a záväzok kupujúceho, akým spôsobom túto sumu uhradí. Platí, že ak by sa napríklad jednou kúpnou zmluvou predávalo viac pozemkov, každý z nich by mal mať osobitne vyjadrenú kúpnu cenu. Výška, v akej je možné platiť stanovenú sumu v hotovosti, je limitovaná zákonom.

5. Vyhlásenia strán
Predávajúci a kupujúci by nemali v zmluve vynechať vyhlásenia o tom, že sa obaja oboznámili so stavom predávanej nehnuteľnosti.

6. Úhrada poplatkov
Predaj nehnuteľnosti je spojený aj s poplatkami, ako je poplatok za vyhotovenie zmluvy, za overovanie podpisov či správny poplatok. Preto by malo byť v kúpnej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.