22.08.2018, 00:00

Dar treba v zmluve riadne označiť

Listina, ktorou môžete darovať majetok, musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom.

Dar treba v zmluve riadne označiť
Zdroj: Dreamstime

Ste vlastníkom auta, domu či lesa a chcete tento svoj majetok predať alebo darovať deťom. Kedy sa to bez písomnej zmluvy nedá a čo všetko v nej nesmie chýbať, vysvetľuje advokát a konateľ Martin Vasiľ z advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners.

Čo musí obsahovať darovacia zmluva?

Listina, ktorou môžete darovať majetok, musí byť písomná a musí obsahovať údaje o darcovi a obdarovanom, čiže meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt a štátnu príslušnosť zúčastnených strán. Ak by išlo o právnickú osobu, je potrebné uviesť názov, sídlo a identifikačné číslo, prípadne iné identifikačné údaje spoločnosti. V zmluve musí byť uvedený predmet daru, čo znamená, že je nutné presne ho určiť, opísať.

Z toho musí byť zrejmé, o aký premet daru ide, aby nedošlo k zámene s inou vecou. Zároveň sa v listine môže dohodnúť aj spôsob, miesto a čas odovzdania daru. Právny úkon darovania musí byť v zmluve uvedený tak, aby bolo jasné, že darca bezodplatne prenecháva dar obdarovanému a obdarovaný tento dar prijíma. V neposlednom rade nesmie v dohode chýbať označenie miesta, dátum jej uzavretia a vlastnoručné podpisy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.