27.12.2018, 00:00

Ako archivovať dáta vo firme bezpečnejšie

Pre firmy je dôležitý spôsob, ako uchovávať dáta. Všetky účtovné a iné doklady sa musia archivovať desať rokov po tom, ako boli vytvorené. Preto je dôležité, aby boli prístupné aj počas dlhšieho obdobia a nikto ich nemohol zneužiť.

Dôvod a možnosti ako na to, vysvetľuje Michal Hanzalík, odborník na dlhodobú archiváciu dát zo spoločnosti Piql Slovakia.

Určite má každá z technológií na ukladanie dát svoje pre aj proti. Ale ako by si ich mali firmy rozdeliť?
Dostupnými technológiami, ktoré sú určené pre dlhodobú archiváciu digitálnych dát, sú v súčasnosti magnetické pásky, archívne optické disky a najnovšie, aj filmové pásy určené pre digitálne údaje.

Každá z týchto technológií má svoje pre aj proti, je používaná pre rôzne dôvody a využíva iné spôsoby ukladania. Pojem "archivácia dát" sa však často zamieňa s pojmom "záloha dát". Pri zálohe rozmýšľame relatívne krátkodobo, do päť až desať rokov a snažíme sa minimalizovať náklady na ukladanie čo najväčšieho množstva dát.

Tu sú najefektívnejšie robustné diskové polia alebo magnetické pásky. Archivácia je dlhodobé a ultra bezpečné ukladanie najdôležitejších dát, možno päť až desať percent všetkých dát bez toho, aby sme k nim potrebovali často pristupovať. Chceme ich primárne chrániť a ideálne k nim nepristupovať kvôli hardwarovej, softwarovej alebo formátovej konverzie. Na dlhodobé ukladanie treba zvoliť správny spôsob. Z časového, technického a finančného hľadiska rozhodne vyhráva ako médium film, keďže konve

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.